DÖNEM İBARESİ OLARAK MOBİLYA TASARIMI

  • 182 SHARES

Kullanılan çeşitli materyal ve farklı teknikler bir zaman dilimini yansıtacak güçte olabilir mi sorusuna Vitra Design Museum, 90 dakikalık Chair Times belgeseli ile yanıt arıyor.

Bir obje değişkenlik gösteren kullanım alanları ve kişinin koleksiyoner karakteri ile bir araya gelerek kimi zaman fonksiyonalite oluşu ile kimi zaman da tasarım kaideleri ile konumlanabilir. Zira her iki disiplini de tek bir noktada buluşturabilecek yegane parçalardan biri olarak mobilya tasarımlarını örnek gösterebiliriz. Zaman içerisinde yenilenen ve dönem itibarıyla marjinal sayılabilecek materyalleri ile belirli bir anın temsilcisi olarak kabul edilen bu duruş, kronolojik olarak sizi bir zaman dilimine götürebilecek potansiyelde.

Chair Times belgesi ise Vitra Design Museum’in koleksiyonundan 125 tasarımı mercek altına alıyor. 1807’den 3D yazılara kadar üretim yıllarına göre düzenlenmiş seçkisi ile gelişen ve değişen modern tasarımlarla bir zaman çizelgesi oluşturuyor. Chair Times Hella Jongerius, Antonio Citterio ve Ronan Bouroullec gibi isimlerin eserlerine yer verirken, tasarım tarihinin sesli rehberliğini Vitra yönetim kurulu başkanı Rerit Fehlbaum üstleniyor. Mobilya tasarımındaki merakınızı bir adım öteye taşımak için www.vitra.com/en-un/page/chair-times adresini ziyaret edebilirsiniz.