DO MİNÖR

  • 85 SHARES

Steinway & Sons ve Luca Nichetto ortaklığında yaratılan sınırlı edisyondaki kendi kendini çalabilen piyano, geleneksel ve teknolojik kavramlarını bir arada sorgulatıyor.

Birçok farklı tasarım ile karşılaştığımız Milan Design Week 2023’nin ilkleri arasına girebileceklerden biri de Steinway Spirio oldu. Daha önceleri Hermès, Cassina ve Ginori 1735 gibi isimlerle de iş birliği içerisine Studio Nichetto, bu sefer karşımıza Steinway & Sons ile çıktı. Ayrıca az sonra detaylarını okuyacağınız piyanonun da multidisipliner stüdyonun ilk piyanosu olduğunu belirtmeliyiz.

Otonom kelimesini her ne kadar otomobil ile bağdaştırsak da artık müzik aletleri de kendi kendilerini çalabiliyor. 2015’te lansa edilen Steinway Spirio ise bir önceki cümlemize verebileceğimi en iyi referanslardan. 2015’te tanıtılan piyano her şeyden önce kayıtların canlı bir performanstan ayırt edilemeyecek düzeyde taklit etmesini hedeflemişti. Düzenli olarak yenilenen parça seçkisinde Beethoven’dan Queen’e 1.800’den fazla müzik var. 50 edisyon ile sınırlandırılan ve yapımı en az 12 süren bu özel tasarım Steinway & Sons’ın akustiği ile Studio Nichetto sanatsal tarafını harmanlıyor.