DENGE MERKEZİ

  • 136 SHARES

Farklılık yaratabilmeyi mimari açıdan ele alan Woods + Dangaran, Desert Palisades ile her yönden Los Angeles topoğrafyasına göndermelerde bulunuyor.

Günümüzün modernist mimarisini, eski ve yeni anlayışın çağdaş notlarıyla derleyen isimlere birçok örnek verebiliriz. Ancak bu birleşimleri gerçekleştirmek her şeyden önce bölgelerin geçmişten günümüze var olan mimari dillerine hakim olmaktan geçiyor. Çöl iklimine sahip Los Angeles’ta ise şehrin koşullarına farklı perspektiflerle değinen projeler çoğunlukla gündemimizde oluyor. Tıpkı minimalist bakış açısıyla tasarlanan tek katlı Desert Palisades gibi.

Los Angeles menşeli Woods + Dangaran tarafından tasarlanan Desert Palisades, yerleşimden kat planına ve bitişlere kadar kısacası tasarım kriterleri ile Palm Springs’in çöl ortamına derinden bağlı. Kayalarla çevrili vadide konumlanan yapı; yatay çizgileri, doğal malzemeleri ve iç ve dış mekan arasındaki bağlantıları ile çöl modernizminin ilkelerini yansıtıyor. Yüzme havuzu ve taş döşemeli teras detaylar birçok Palm Spring evinde görebileceğimiz unsurlardan. Stratejik olarak yerleştirilmiş tabandan tavana camlar her yönden çöl manzarasına açıldığı gibi Desert Palisades doğa ile olan diyaloğunu toprak tonlarıyla sürdürüyor.