DEĞİŞEN SIRALAMA

  • 1 SHARES

Bir sandalye tasarımına şimdiye kadar teklif edilmiş en yüksek üçüncü çekiç fiyatı Sotheby’s’in Hong Kong müzayedesinde gerçekleşti.

Sir Joseph Hotung’un özel koleksiyonunun ilk bölümünü geçtiğimiz günlerde Hong Kong’da gerçekleştiren Sotheby’s, satışlarıyla müzayede sonuçlarının listesinde revizeler yaptı. Seçkinin öne çıkanı ise şüphesiz erken dönem Ming Hanedanı’na uzana tarihi ile -ki burada 1368-1644 tarihlerinden bahsediyoruz- katlanır ve sırtında at nalı formu bulunan sandalye oldu. 60’tan fazla teklifin verildiği 15 dakikalık sürede netice, beklenilen fiyatın sekiz katından fazlaydı. 16 milyon dolara satılan sandalye böylece açık artırmada satılan klasik Çin mobilyalarının en değerli ikinci parçası oldu. 

Huanghuali gül ağacından oyulmuş bu tür katlanır sandalyeler, Çin’de yüksek statünün göstergesi olarak kabul ediliyor. Ayrıca Song Hanedanlığı’ndan itibaren tablolarda ve baskılarda tasvir edilmiş olarak dikkatinizi çekebilir. Tarihinin yanı sıra tasarım ile de sandalyenin -katlanır sandalyelerin hassasiyetini düşünürsek- günümüze kadar ulaşıyor değerine değer kattı diyebiliriz. Son olarak Hotung satışının ikinci bölümü 7 Aralık’ta yeniden Hong Kong’da gerçekleşecek.