DAMIAN MACKIEWICZ

  • 112 SHARES

Bugüne dek farklı iş birlikleriyle hayatımızı kolaylaştırmayı amaç edinen Harman International’ın tasarım sorumlularından Damian Mackiewicz ile 5 dakika.

QP: Teknolojinin hayatımızın bu kadar içinde olması, sizi ürkütüyor mu?

Damian Mackiewicz: Hangi perspektiften baktığınıza bağlı. Bir tasarımcı olarak mesleğimi yaparken teknolojiyi yaratıcı zihinlerimizin uzantısında işlev gören güçlü bir araç olarak görme eğilimindeyim. Şüphesiz, son teknolojik gelişmelerin bize bugün sağladığı deneyim ve ürünler geçmiş yıllarda bu kadar erişilebilir olmamıştı. Bugün Pinterest’te dakikalar içinde ilham verici bir mood board oluşturabiliriz. Dünyanın farklı köşesindeki ekibinizle, gerçek zamanlı olarak Whiteboard üzerinden fikirlerinizi paylaşabilirsiniz. On yıl önce uygun materyalleri dergi ve kitaplardan araştırmak ve taramak için günlerinizi harcamanız gerekirdi. Birbirine bağlı bir dünyada fikirleri araştırmak, iş birliği yapmak ve değerlendirmek, genelde günümüzde çok daha pratik ve basitleştirilmiş durumda. Bu da yaratıcı sürecin başka bir noktasında kullanılabilecek değerli zamandan tasarruf sağlıyor.

Tasarım sürecinden bahsedersek, görselleştirme, prototipleme, dijital ve fiziksel ürünleri test etme artık birkaç yıl öncesine göre çok daha uygun maliyetli ve optimize edilmiş durumda. Altı aydan daha kısa bir sürede, bir ürünü çizimden pazarlama aşamasına getirebilirsiniz. Elbette teknoloji, hep birbirine bağlı bir dünyada yük de olabilir. Birlikte çalıştığım birçok yaratıcı insandan gelen sürekli bilgi akışı nedeniyle, eldeki işe odaklanmak da çok zorlaştı. Gerektiğinde bağlantıyı kesmenin önemini anlamak, yalnızca işimizi yapmanın değil, zihinsel sağlığımızın da anahtarı.

QP: Sizce geleceğin teknolojisi nedir?

DM: Bu harika bir soru. Dürüst olmak gerekirse benim için geleceğin teknolojisi, yapay zeka, bulut bilişim ve artırılmış gerçekliğin kombinasyonu demek. Mobil ve giyilebilir teknoloji aracılığıyla erişebileceğimiz ek bilgilerle doğal dünyamızın üzerinde yer alacak alternatif bir gerçeklik yaratmaya çok yakın olduğumuza inanıyorum. Gündelik yaşamımıza sağlayacağı katkılar nedeniyle, ana akım tüketicinin de kabul edeceği bir gerçek bu.

QP: Çizimlerinizi yaparken tercih ettiğiniz yöntem teknolojiden yana mı?

DM: En başından beri süreci 3D üzerinden yürütürüm. Yaratıcılığımı

her açıdan görmeyi ve CAD’den model yapımına erkenden geçmeyi seviyorum. Tabii, temel formların, etkileşim öğelerinin ve ayrıntıların hızlı eskizlerini kağıt üzerinde yapıyorum ancak bu daha çok varyasyonları düşünmeme yardımcı oluyor. Muhtemelen bu eskizleri müşterimin veya paydaşlarımın önünde sunmazdım.