CREDENZA HALI CC-TAPIS

  • 92 SHARES

Credenza, Patricia Urquiola’nın modernizme olan bağlılığını Federico Pepe’nin güçlü iletişim tarzıyla buluşturarak, bir bakıma motifleri konuşturuyor.

El Örmesi Halı Nedir?
Üretimin tüm aşamasını zanaatkarların gerçekleştirdiği, makinelerin hiçbir evrede kullanılmadığı el işçiliğiyle yaratılan halılar, mevzubahis… Cc-tapis’nin halıları da bu şekilde üretiliyor. Her metrekarede yaklaşık 232 bin ilmiğin olduğunu ve her halının en az üç ayda tamamlandığını göz önünde bulundurursak, geleneksel bir yöntemi sürdürmenin aslında ne kadar istek gerektirdiğini tahmin edebilirsiniz… Haliyle isteğin arkasında da uzun yıllardır halı dokumasıyla ilgilenen bir tarih var. Zira cc-tapis, 2011 yılında, geçmişi 1943’e dayanan İranlı marka Maison Chamszadeh tarafından Milano’da kuruldu.

İki Kontrast İsim
Seri üretim mantığından tamamen farklı düşünen cc-tapis, geçmişin ve bugünün sentezini yaptığı konsept halılar sunuyor. Her tasarımında ‘ekip çalışması’ unsuruna özellikle önem veriyor. Credenza serisi de bu bağlamda, Patricia Urquiola’nın modernist iç mimari görüşünü, Federico Pepe’nin grafik tasarımıyla birleştiriyor. Pepe, daha evvel Maurizio Cattelan da dahil olmak üzere pek çok sanatçıyla birlikte çalıştı. Ayrıca şu anda Pierpaolo Ferrari ile birlikte Le Dictateur adlı dergiyi çıkarıyor ve aynı isimli editoryal platformuyla Palais de Tokyo gibi mekanlarda çeşitli kürasyonlarla sergiler düzenliyor.