ÇÖL ZAMBAĞINDAN HAREKETLE

  • 46 SHARES

Pritzker ödüllü Jean Nouvel’in tasarladığı Katar Milli Müzesi, farklı medeniyetler arasındaki iletişimi çözmenin en iyi yollarından birinin mimari olduğunu gösteriyor. Nitekim müzedeki eser seçkisi de bu prensibi devam ettirmekte.

Yazı Aylin Kumdagezer

Farklı kıtalarda projeleri hayata geçiren Fransız mimar Jean Nouvel, çocukken sanatçı olmak istiyormuş, ki biz de bu hedefinden saptığını söyleyemeyiz. Sanatsal perspektif ile mimari projelerini şekillendirmesiyle tanıdığımız isim, işlerine geometriyi farklı bir şekilde dahil etmesiyle tanınıyor. Buna bir ispat olarak da, Louvre Abu Dhabi’den sonra, 28 Mart’ta açılan National Museum of Qatar’ı gösterebiliriz. Katar’daki bu projeyi, çöl zambağından etkilenerek tasarladığını söyleyen Nouvel, aynı zamanda projesini: “doğanın kendisi tarafından yarattığı ilk mimarı yapı” olarak tanımlıyor.

Projede en dikkat çeken bölümlerden biri olan çatı kısmı, yüzlerce birbiri içine geçmiş dikey ve yatay diskten oluşuyor. Müze 11 galeri ve Katar’ın tarihine ayrılan özel bir bölümden oluşmakta. Dünya’nın farklı ülkelerinden sanatçıların eserleri ile oluşturulan seçki, Katarlı sanatçı Ali Hassan ve çağdaş Fransız sanatçı Jean-Micheal Othoniel gibi isimleri bir araya getiriyor. Çağdaş ve geleneksel sanat işlerinin sergileneceği National Museum of Qatar kapılarını açarken, biz şimdiden Jean Nouvel’un Orta Doğu’daki bir sonraki projesinin ne olacağını merak etmeye başladık bile…