ÇIKARTMALARIN MESAJ İLETİMİ

  • 130 SHARES

Fikir ve görüşlerin bir sembolü olan çıkartmalar, bir grup sanatçı tarafından National Health Service’e yardım edebilmek için yeniden tasarlanıyorlar.

Bir ifade biçimi olarak sticker’lar kimi zaman motivasyon kaynağı kimi zaman ise bakış açısının dışavurumu olarak kabul edilebilir. Zira çıkartmaların bugünkü tarzlarına sahip olması için ilk adım, en eski iletişim aracı mektuplaşma ile atılıyor. 19. yüzyılın başlarında Sir Rowland Hill’in ilk posta pulu haline getirdiği yapışkan kağıtlar, koleksiyon olarak saklanacak anı defterlerini de beraberinde getiriyor. Böylece modern çıkartmaların bir şekilde iletişim aracı olarak kullanılması kaçınılmaz oluyor. Pul koleksiyonlarından 90’lı yılların popüler aktivitesi çıkartma kitaplarına doğru, misyonundan vazgeçmeden evrimini şimdilik tamamlayan bu tasarım, hali hazırda güncel konulara adapte ediliyor.

Aralarında Peter Saville ve Fergadelic gibi isimlerin bulunduğu bir grup sanatçı, Stick Together çıkartma koleksiyonu ile National Health Service’e destek veriyor. 10 farklı tasarımdan oluşan seçkinin küratörlüğünü ise Francesca Gavin ve Alex Powis üstleniyor. Adam Tickle’ın seriyi tam anlamıyla temsil eden sticktogether yazısı ve Peter Saville’in Joy Division Unknown Pleasures albümünden hareketle tasarladığı dalgalı çıkartmasıyla bir araya getirilen portföy hakkında detaylı bilgilere www.stickerarchive.com adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.