CASSINI’NİN AL FRESCO DURUŞU

  • 78 SHARES

Patricia Urquiola’nın art direktörlüğünde yeni yıla giren Cassini, kült tasarımlardan ilhamla modern bahçeler yaratma yolunda, ilk outdoor koleksiyonunu tanıttı.

1927 yılında Cesare ve Umberto Cassina tarafından kurulan Cassina, hayata geçtiği günden itibaren pek çok ikonik mobilya tasarımına ev sahipliği yapıyor. Savaş döneminde kurulmasından dolayı önceleri sipariş ve ihtiyaç üzerine üretime geçen maison, savaş sonrası yıllarda dekorasyon ve mobilya alanında ün salıyor. Özellikle 1964 yılında tanıtılan Cassica I Maestri koleksiyonu, bünyesinde barındırdığı Le Corbusier, Pierre Jeanneret, Charlotte Perriand tasarımlarıyla Cassini’nin adının daha da duyulmasını sağlıyor.

Tıpkı 1964’te yaşanan kırılma noktası gibi, takvimler 2020’yi gösterdiğinde Cassina bir yeniliğe daha adım atıyor. İtalya’da gerçekleşen IMM Cologne kapsamında marka, ilk outdoor koleksiyonunu tanıtarak yeni bir döneme girmiş bulunuyor. Geçtiğimiz sene Patricia Urquiola’nın art direktör pozisyonunda markanın iplerini ele aldığında, Cassini’nin yaşayacağı değişimin ilk sinyalleri verilmişti. The Cassina Perspective bu değişimin ilk örneği olurken, yine Urquiola’nın direksiyonuyla oluşan, Rodolfo Dordoni, Philippe Starck gibi tasarımcıların ürünleriyle şekillenen outdoor koleksiyonu değişimi kaldığı yerden devam ettiriyor.