CASSINA’NIN AÇIK HAVA ESERLERİ

  • 59 SHARES

Yeni normal rahatlama statüsünde outdoor mobilyalarının yeri apayrı. Patricia Urquiola tasarımları bu tezimizin bir örneği.

Bir tasarımdan beklentiniz hangi dinamiklere göre şekilleniyor? Uyum, ergonomi, fonksiyonalite, belki de sadece görsel olarak tatmin edici olması sizin için yeterlidir. Ancak sorumuzu biraz daha spesifik bir hale sokalım. Zira bahsi geçen tasarım, dış mekanlarda kullanılacak bir mobilya olduğunda vereceğiniz cevaplar değişebilir. Bahçe kullanımına daha doğrusu açık hava ile temas eden her bir parselin tamamlayıcı unsuru olacak olan mobilyaların İtalyan estetiği ile yorumlanması farklı sonuçlar yaratıyor. Cesare ve Umberto Cassina’nın bu konudaki sarsılmaz statükoları belirleyici faktörlerden.

Urquiola son dönemde, Barselona’daki Mandarin Oriental ve Hermès’in Tokyo’daki butiğinin yanı sıra Cassina ve Flos’un kataloglarına da eklemelerde bulunuyor. Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz sene İtalya’da gerçekleşen IMM Cologne kapsamında Cassina, ilk outdoor koleksiyonunu tanıtarak yeni bir döneme adım attığını duyurmuştu. Patricia Urquiola’nın Cassina ile olan seçkisi Trampoline Paltrona ile genişliyor. Yumuşak hatları ile koleksiyon sürdürülebilir malzemelerden yaratılarak çevreye duyarlı bir yaklaşım benimsiyor. Kanepe, tekli koltuk ve üç birleştirebilir modül ile familyaya dahil olan tasarımlar, açık havada zaman geçirmeyi keyifli hale getirecek duraklardan. Cassina tasarımlarını yakından incelemek isteyenler, Mozaik Design’ı ziyaret edebilir.