CAMALEONDA GERİ DÖNDÜ

  • 33 SHARES

B&B Italia’nın 2020 yılında aldığı en iyi karar, 50 senenin ardından Mario Bellini tasarımı Camaleonda modüler koltuk tasarımını yeniden üretmesi oldu.

Camaleonda kelimesi, aynı koltuğun tasarımı gibi tümüyle Mario Bellini’nin üretimi. İtalyanca bukalemun( camaleonte) ve dalga( onda) kelimelerinin birleştirilmesinden türetilen bu kelime, tasarımın form ve fonksiyonuna aynı anda referans verebiliyor. 1970 yılında zaman mevhumu olmayan bir koltuk üretme fikriyle yola çıkan Bellini’nin başarısını özetlemek içinse Camaleonda’nın 50 sene sonra B&B Italia tarafından yeniden üretileceği bilgisi yeter de artar bile.

Bir koltuktan ziyade, modüler ve kişiselleştirilebilir bir oturma sistemi olarak tasarlanan Camaleoanda, tasarımcının kendisi ve B&B Italia Research & Development Centre işbirliğinde, ilk üretildiği yıldaki tüm kaidelere sadık kalınarak revize ediliyor. Tümüyle sürdürülebilir materyallerden tasarlanacak olan koltuğun, bu haber ile vintage versiyonu için yapılan müzayede savaşlarının bir nebze olsun dineceği kanaatindeyiz.