AVRUPA ASYA TASARIM KOALİSYONU

  • 17 SHARES

Yeni Delhi menşeli tasarım stüdyosu DeMuro Das’ın Uncommon Thread koleksiyonu, Le Corbusier’nin yerel zanaatı ve Chandigarh ile olan iletişiminden hareketle oluşturuluyor.

Hindistan ile özdeşleşen bir kelime düşünecek olursak aklımıza ilk olarak renklerin geliyor olması olağan bir durum. Gastronomisinde kullanılan envaiçeşit baharatlar, sariler ve sıralayabileceğimiz birçok başlık, bu lokasyonun ne denli geniş bir renk skalasına sahip olduğunun kanıtı olarak düşünülebilir. Renklerin uyumu çerçevesinde mimari ve tasarım konusunda da Hint felsefesine olan bağlılığını kanıtlarken modernist çizgileriyle günümüz estetiğine adapte olan Hindistan çizgilerine son olarak DeMuro Das’ın yeni koleksiyonu Uncommon Thread dahil oluyor.

Le Corbusier’nin Chandigarh’daki Capitol Complex tasarımından esinlenerek oluşturulan koleksiyon paravan, sandalye ve çeşitli koltuk formlarının bir araya gelmesiyle oluşuyor. Hindistan’ın işleme konusundaki zanaatkarlığına aynı zamanda modern çizgiler ekleyen tasarım stüdyosu, Hint modernizmini yeniden şekillendiriyor. Bir diğer taraftan kum döküm heykeller ve bronz kalıpların oluşturduğu sağlam ipler de dekoratif motifler başlığı altında koleksiyonun bir parçası oluyor.