BİR LAMBANIN YILDÖNÜMÜ

  • 86 SHARES

Danimarkalı tasarımcı Louis Poulsen’e ait en bilinen tasarımlardan PH Artichoke Lamp, 1958’de tasarlanmasına rağmen günümüzde hala her 60 saatte bir adet satılıyor oluşunu limitli bir koleksiyon ile kutluyor.

Kopenhag’daki Langwlinie Pavillonen Restaurant’ın tavanına 1958’te asıldığından bu yana ilgi odağı olmayı başaran PH Artichoke Lamp, ışık kaynağını katmanlarında saklayarak yarattığı efekt ile bilinmekte. Zamanla aydınlatma işlevini sadece bu restoran ile sınırlandırmayan ve insanların evlerine de konuk ettiği Artichoke Lamp’in tasarımcısı ise Louis Poulsen. Şaşırtıcı olan ise 1958 yılında tasarlanmış olmasına rağmen 2018 estetik anlayışına adapte olmakta hiç güçlük çekmiyor oluşu. Hatta belki de güncel tasarımların satış rakamlarını her 60 saatte bir satın alınarak geçmesi bu lambayı özel kılan detaylardan.

Modelin 60. yaşını kutlaması için bu kadar sebep varken, PH’a ait baş harflerin kazındığı yıldönümü özel tasarımına sahip olmak için ise 2019 sonuna kadar vaktiniz olduğunu hatırlatmalıyız. Tasarıma enginar formunu veren 72 adet yaprağın özel olarak elde fırçalanıp, boyandıktan sonra verniklenerek yansıma yaratmasını önleme aşamalarını tümü hala Danimarka Vejlen’de bulunan Louis Poulsen fabrikasında gerçekleşmekte.