ANALOG KÜLTÜR

  • 39 SHARES

L’Objet + Haas Brothers’ın Tic-Tac-Toe seti bu primitif oyunu bir seviye yukarı taşıyor.

Noughts and crosses, XO veya Tic-tac-toe… Basit bir şekilde kağıt üzerinde bile oynanabilecek bu bir hayli anlık oyunun erken bir varyasyonu M.Ö. 1’inci yüzyıl civarında Roma İmparatorluğu’nda oynanmış. O zamanlar ona “terni lapilli” derlermiş yani “bir seferde üç çakıl taşı”. Bugünün XOXO’su o kadar popülermiş ki, oyunun ızgara işaretleri Roma kalıntılarının her yerinde tebeşirlenmiş olarak bulunmuş.

Şimdi size birkaç ipucu: Oyuna ilk başlayan kişi hata yapmadığı sürece asla kaybetmez. İkinci başlayan en fazla bir beraberlik çıkarabilir. Eğer iki kişi de hata yapmıyorsa, kim başlarsa başlasın oyun hep berabere biter. Bilgisayara karşı oynandığında mesela siz hata yapmadıkça oyunun sonu beraberliktir. Dalgın arkadaşlarınızla oynuyosaniz ilk siz başlayın!

Yer yüzündeki en basit ama en eğlenceli oyunlardan biri olmasının heyecanına ek olarak, bu özel parça değerli materyallerle yapılmış. Pirinç bir kaide üzerine yerleştirilen parçaları ve sedeften ustalıkla işlenen damarlarıyla, sizi birincisi sınıf bir analog oyun deneyimine çağırıyor. Uzun yaz geceleri, hafif esintli akşamüstleri, sohbetin derinliğini dengeler bir hafiflik hayal ediyoruz. Ya siz?