ALGI YÖNETİMİNDE BAŞARILI BİR KİTAPÇI

  • 91 SHARES

Optik yanılmalar ile kafa karıştıran M.C Escher’den esinlenerek tasarlanan, merdiven ve tavanında bulunan aynalar ile algılarınızı şaşırtacak olan Chongqing Zhongshuge, Çin’e olan seyahat planlarında görülmeye değer kitapçılarının en başında geliyor.

Kindle’lar çıktığından beri pabucu dama atılan kitaplar ve buna bağlı olarak ziyaret etmeyi aksattığımız kitapçılar ve elektronik ortamda kitap okumaya karşı direnen ve kitabın kendine has nostaljisini koruyan okurlar. Bu iki gruptan hangisine mensup olursanız olun, iki farklı bakış açısını ortak payda toplayacak bir mekan var o da Çin’in Chongqing şehrinde bulunan Zhongshuge isimli kitapçı.

Tasarımını Şangay merkezli X + Living firmasının üstlendiği Chongqing Zhongshuge, 36.000 metrekarelik bir alanda konumlanıyor. Fakat, mekanı farklı kılan metrekaresinden ziyade mimarisi. Tavanların ayna ile kaplanması zeminde olan her formun ve hareketin yansıtılmasına sebep oluyor. Aynı zamanda binanın iç dekorasyonunda kullanılan M.C Escher’in geliştirdiği Penrose Merdiveni’nden etkilenerek tasarlanan merdivenler, aynalı tavanlarla birleştiğinde perspektif algısı ile tümüyle oynuyor. Farklı tasarımı sebebi ile ziyaret etme isteğini artıran kitapçının dekorasyonunu pragmatik bir hamleye çevirip Chongqing’de kitap okuma oranlarını artıracağını tahmin ediyoruz.