ALFRED HITCHCOCK’UN SET TASARIMI PERSPEKTİFİ

  • 114 SHARES

En gergin film sahnelerinde gözünüzün ucuyla olayın yaşandığı mekanı da incelemek istiyorsanız, Alfred Hitchcock filmlerinden başlayabilirsiniz.

Her yeni haberde aynı cümleyi tekrar ediyormuşuz gibi gelse de; günlük hayatımızda yaptığımız, yapabileceğimiz ya da yapmayı hayal ettiğimiz her türlü aktivite dijitalleşmiş durumda. Birazdan okuyacağınız yeni maceranız, dijital bir müze ziyareti ya da evde geçirdiğiniz vakti spor ile birleştirecek türden bir şey değil. Bu sefer Fransız tasarım atölyesi Atelier Avéus’un yarattığı sanal ortamda, Alfred Hitchcock’un kült sahnelerinden ilhamla tasarlanmış alanlarda, biraz olsun mekan değiştirmek için derin bir nefes alabilirsiniz.

Atölyenin kurucularından Morgane Roux, her zaman Hitchcock’un tasarım dilinden, yarattığı dekorlarda insanı rahatsız eden bir şey olduğundan ve bunun ne olduğunu keşfedemediğinden dem vuruyor. Ufak detaylar ve ışıklandırmayla bu hissyatı yaratan yönetmenin bakış açısını algılamak adına VR teknolojisi üzerinden şekillenen üç mekan The Confinement Room, The Uncanny Lobby ve The Secret Hotel Room, Vertigo ve Rear Window filmlerinden ilhamla, ziyaret edilebilir.