ALEV SIESBYE VE RAAWII ESTETİĞİ

  • 162 SHARES

Seramik sanatçısı Alev Ebüzziya Siesbye, Danimarka menşeli Raawii için tasarladığı koleksiyonla seramik endeksine yeni bir seçki katıyor.

QP’nin kadın okuyuculara ithafen hazırlanan disiplinler arası edisyonu QP Women’ın eski sayılarını takip ettiyseniz, Alev Siesbye ile Paris’teki evinde bir araya geldiğimizi hatırlayabilirsiniz. Evi ve atölyesi iç içe geçmiş olan sanatçının yaşam alanındaki her bir köşe, seramik sanatına karşı heyecan duymak için bahane olarak gösterilebilecek türdendi. Şimdi bu heyecan, sanatçı ve Danimarka menşeli Raawii arasındaki iş birliğiyle artıyor.

1963 yılında Kopenhag’a taşınan Siesbye, Danimarka modernizmi ve Anadolu ilhamı arasında bir bağ kuruyor. “Alev” adındaki özel koleksiyon, 4 farklı ürünün farklı boyutlardaki ve renklerdeki alternatiflerinden oluşuyor. Alt kısmındaki zemini neredeyse belli olmayan seramik parçalar, ilk bakışta yer çekimine karşı koyan birer obje hissiyatı uyandırıyor. Koleksiyon, Raawii’nin internet sitesi üzerinden keşfedilebiliyor.