ADAPTASYON SÜRECİ

  • 88 SHARES

Tasarım dilinin günden güne sürdürülebilir bir tavır benimsediği gerçeğinde Vietnam, mimarinin güncellenen tarafına odaklanıyor.

Son zamanlarda birçok branşta aşina olduğumuz sürdürülebilirlik kavramı, mimari alanında da bir hayli revaçta. Bir önceki cümlemize verebileceğimiz referanslara son olarak Vietnam’daki Urban Farming Office dahil oluyor. Stüdyonun kendi merkez ofisi Urban Farming Office sebze, meyve ve bitkilerden oluşan “dikey bir çiftlik” içinde beton çerçeveli bir bina tasarladı. Depremlere dayanıklı bir şekilde projelendirilen yapı ilk kez 2012’de tanıtılan düşük maliyetli prototip S House’un bir versiyonu olarak hayata geçti.

Projenin hedefleri arasında kentlerde yeni nesillerin doğayla bağlarını yeniden canlandırmak, kuraklık, sel ve gıda problemi gibi çevresel problemlerin artmasının önüne geçmek var. Binanın camlı güney tarafını tamamen kaplayan bitki duvarı, güneş ışığını ve havayı filtreleyerek aşırı ısınmayı önlüyor ve iç mekanlarda mikro iklim yaratıyor. Bitkili cephenin yeşiliyle kontrast sağlamak adına koyu renk ahşap mobilyalar ve minimalist aydınlatma armatürleriyle tamamlanıyor. Ayrıca yapıyı kaplayan bitki örtüsü depolanan yağmur sularıyla sulanacak.