AÇIK SULARDA FERRARI

  • 81 SHARES

Karada hız rekorları kırmasına alışık olduğumuz Ferrari, 1953 yılında su üzerinde dünya hız rekorunu kırdığı ve takım ruhunun yanında teknik olarak da bir bütünlüğe sahip Arno XI sürat teknesini satışa çıkıyor.

Ferrari adını duyunca zihnimizde canlanan özel seri kırmızısı ve ardından kulağımıza gelen motor sesini anlatmaya gerek duymamakla beraber markanın hız konusundaki seviyesini tartışmıyoruz. Fakat, markanın bu konuda edindiği misyon sadece kara sınırları içerisinde kalmıyor. 1950’li yıllarda sürat teknesi yarışçısı Achille Castoldi, suyun üzerinde dünya rekoru kırmak istediğini dile getirmesiyle, Enzo Ferrari Castoldi’nin bu arzusunu Ferrari’nin teknik ve tasarım özelliklerine sahip Arno XI ile yerine getiriyor. Sürat teknesi, ikilinin iş birliğinden ortaya çıkarken marka çatısı altında üretilen ilk ve tek sürat motoru özelliğine sahip oldu.  

800 kilo sınıf klasmanı için tasarlanan sürat teknesi, Ferrari’nin imzalı kırmızısının yanında lüks maun kaplaması ile üç noktalı deniz uçağı görüntüsüyle eşlettirildi. Dış görünüşünün yanında motor hacmi olarak da iddialı olan -ki bu sayede dünya rekoru kırdı, model için 550 beygir gücü üreten Grand Prix 4.5L V12 motoru eklendi. Teoride bir sisteme oturtulan Arno XI, 1953 yılında 150.49 deniz miline ulaşarak dünya rekoruna imza attı. Ferrari’nin ürettiği ilk sürat teknesi olan model, Castoldi’nin 53’ Hız Rekoru sertifikasıyla DuPont’da satışa çıkarıldı. Arno XI modelinin fiyatı istek üzerine paylaşılırken soy ağacı ve teknik özelliklerine bakıldığında aklımızda çok haneli sayıların belirmesine sebep oluyor.