AÇIK HAVANIN AKUSTİĞİ

  • 80 SHARES

Şehir hayatından uzak bir noktada konumlanan Chapel of Sound mimari yapısıyla, müzik etkinliklerinin akustik tarafını ve doğa ile olan etkileşimini ön plana çıkarıyor.

Mimarinin son zamanlarda dikkatle üzerinde durduğu sürdürülebilirlik algısına, proje bazında doğa ile yapıların uyumu dahil oluyor. Örneklerin günden güne çoğaldığı bu konseptin temel noktasını, yapıların bulunduğu lokasyonun doğası ile kullanılan malzeme ve tasarım çizgilerinin ahengi oluşturuyor. Listeye eklenen son proje ise Chinese Studio Open Architecture’in Çin Seddi yakınlarındaki Chapel of Sound’u.

Dağlık manzarasının kaya yapısı baz alınarak tasarlanan proje dışarıdan bakıldığında kabaca inşa edilmiş bir yapıyı andırsa da, kullanılan taşların konumu bir hayli önemli. Zira yapının içerisine olabildiğince fazla ışık girmesini sağlamak amacıyla stratejik olarak yerleştiren taşlar aynı zamanda iç mekanda akustik bir havanın var olmasına zemin hazırlıyor. Öte yandan bahsi geçen tasarımın bir konser alanı olduğunu düşünürsek akustiğin ne kadar elzem olduğunu dile getirme gereği duymuyoruz.