ABLOH’UN GELEĞE BAKIŞ AÇISI

  • 86 SHARES

Zaha Hadid tarafından itfaiye binasından müzeye dönüştürülen Weil am Rhein’daki Vitra Campus’ün bu seneki konuğu Virgil Abloh. Abloh’un 2035 yılındaki olası mobilya tasarımlarını bir araya getirdiği “TWENTYTHIRTYFIVE” adlı sergiyi ziyaret etmek için 31 Temmuz’a kadar vaktiniz var.

“TWENTYTHIRTYFIVE” adlı sergide 2035 yılında kullanılabileceğini öngördüğü dekorasyon tasarımlarına yer veren Abloh,  bu seçki ile gelecekte muhtemel toplum ve teknolojinin evrim kuramına da değiniyor. İki farklı başlıktan oluşan fütüristik serginin ilk bölümü olan “Past/ Present”, genç bir insan ile evi arasındaki etkileşime değinirken,  Abloh bu bölümde zihnindeki tasarımları daha net yansıtmak adına Jean Prouvé’nin mama sandalyesi ve Eero Aarnios’un 1968 Bubble sandalyesi gibi tanıdık tasarımlara da kürasyonda yer vererek geçmişe ait tasarım anlayışının bugün hala belirleyici olabileceğinin altını çizerek zaman kavramını sorgulatıyor. Buna ek olarak, sergide tasarımcının vizyonu ile şekil bulan objeler de var ki bunlar testereye dönüşen Eames tasarımı bir bank ve Off-White etiketiyle elden geçmiş bir çift Nike Jordans spor ayakkabı.

Serginin ikici bölümü olan “Tomorrow”da ise kendinizi 2035 yılına ait bir evde hissetmeniz mobilya tasarımları ile mümkün kılınıyor. Abloh’un bakış açısı ile tasarlanmış bir yaşam alanında, sınırlı sayıda üretilmiş Petite Potence (lamba), Antony (sandalye) ve Ceramic Block (tuğla) objeleri ile geleceğe küçük bir zaman yolculuğu yapmanız mümkün. 2035 yılına beklemeden geleceğin dekorasyon anlayışını merak edenler 31 Temmuz’a kadar tasarımlar sizi Vitra Campus’te bekliyor olacak.