2022 HEDEFİ

  • 78 SHARES

Sürdürülebilirlik temasındaki mimari anlayış, BIG ve Vestre iş birliği ile yineleniyor. İkili çevre dostu yapıları mobilya üretimine entegre ederek değişen ekolojiye dikkat çekme gayesinde.

Küresel ısınma ve beraberindeki etkilerini özellikle içerisinde bulunduğumuz mevsim içerisinde bir hayli direkt bir şekilde hissediyoruz. Bu bağlamda aklınıza gelebilecek birçok farklı disiplin ekolojinin bozulan dengesini düzeltebilmek adına çeşitli adımlar atıyor. Son zamanlarda mimari de sürdürülebilirlik projeleri ile karşımıza çıkıyor. Yapıların yenilenebilir enerjiden faydalanması ve doğa ile uyum içerisinde olması benimsenen başlıca noktalardan. Vestre ise bu konudaki kararlılığını Bjarke Ingels Group (BIG) ile iş birliği içerisine girerek bir adım öteye taşıyor.

Kullanılan malzemelerin sürdürülebilirliğinden hareketle tasarlanan yapıdaki cam alanlar, projedeki yalıtımı stabilize etmenin birincil etmenleri arasında. Ormanın içerisinde konumlanan Norveç’teki The Plus, doğa dostu konseptlere geçişi hızlandırmak için geliştirdikleri ve kullandıkları tüm teknolojileri paylaşmayı planlıyor. Böylece bir akım yaratarak ekolojinin değişen dengelerini yeniden eski düzenine getirmeyi planyan The Plus’ın 2021’in sonunda tamamlanması ve önümüzdeki sene de faaliyete geçmesi bekleniyor.