100 YILIN MÜZESİ

  • 31 SHARES

Asrın en etkili sanat ve tasarım okulu olan Bauhaus’un 100. yıldönümü çeşitli sanat aktiviteleriyle kutlanmaya devam ediyor. Almanya’daki Bauhaus Weimar Müzesi’nin bir adım önde olmasının sebebi: dünyanın en eski Bauhaus koleksiyonunu sergiliyor olması.

Walter Gropius’un felsefesiyle harmanlanmış, 20.yüzyılın tasarım ve mimarlık hareketinin sembollerinden biri olan Bauhaus bu sene 100.yılını kutluyor. Bu zamana kadar Almanya’nın farklı şehirlerinde okul adına bir sürü müze ve sergi açılsa da Weimar ,ki Bauhaus’un doğduğu kasaba, bu konuda sınıfta kalmıştı ta ki bu zamana kadar. Bauhaus’un 100.yılını işaretleyen yeni müzesi, aynı zamanda şehrin kült binalarından biri olmaya aday gösteriliyor. Mimar Heike Hanada tarafından tasarlanan müze, içinde barındırdığı net tasarımları sade ve devasa beton bir küple koruyor. Yapının sadece beş pencere ve bir kapıya sahip olması müzeyi diğerler yapılardan farklı kılmanın yanında bu 5 katlı küp, Weimar’ın tarihini vurgularken modern çağa da ayak duruyor.

Ayrıca, yapının keskin ve temiz şekli baz alarak tasarlanmış dış aydınlatmalar sayesinde kasaba gece de aydınlanmaya devam edeceğe benziyor. Açılış sergisi, Bauhaus’un kilit sorunları, fikirleri ve tasarım önerilerinin günümüze olan etkisi ve ¨Birlikte nasıl yaşamak istiyoruz¨ sorusunu baz alınarak şekilleniyor. Müzede, Weimar Bauhaus koleksiyonundan yaklaşık 1000 tasarımın sergilenmesinin yanı sıra okulun tarihi hakkında da bilgiler veriliyor. Biraz daha detaya girecek olursak, birinci kattaki galeride Walter Gropius’un 1919’da yazdığı Bauhaus manifestosu bulunurken ikinci katta okul yönetiminde olan Gropius, Hannes Meyer ve Mies van der Rohe’nın fikirlerini nasıl uygulamaya geçirdiklerini gösteren sergi bulunuyor. Tasarım ve mimari açıdan geçmişle geleceğin bir bağı olan bu müzeyi ziyaret etmek isteyenler için aşağıda adresi paylaşıyoruz.

Stéphane-Hessel-Platz 1, 99423, Weimar