TASARIM BİYOGRAFİSİ

  • 100 SHARES

Raflarda, masalarda ve kütüphanelerde biriken kitaplarınıza bir kat daha eklemek için önerimiz, Daniel Libeskind’in projelerini ve felsefesini tek bir çatı altında birleştiren, Edge for Order.

Kitaplar içerik bazında olanı eleştirmeye ve sorgulamaya yöneltme işlevlerinde her ne kadar ödün vermeseler de klasik olarak adlandırabileceğimiz formatlarına ek boyutlar getirebiliyorlar. Bir önceki cümlemize daha anlamlı kılmak adına, 11 x 17 cm boyutundaki cep kitapları ve 22 x 22 ve üzeri ölçülere sahip coffee table kitaplar verebileceğimiz örnekler arasında. Kitap formundaki bu değişkenlikleri ise tasarımla ilişkilendirmek mümkün. 

Bu bağlamda, formların değişkenliğinden hareketle kütüphanenizde Daniel Libeskind’in mimari anlayışı etrafında şekillenen Edge for Order için yer açmanızı öneriyoruz. Tim McKeough tarafından kaleme alınan monografide, Daniel Libeskind’in yol gösterici felsefesi, ilhamları ve yaratıcı süreçteki adımlarının işlendiği Edge for Order, Libeskind’in World Trade Center Master Plan ve Berlin’deki Jewish Museum gibi projelerinin hali hazırda mimarlık hakkında düşüncelerimizi nasıl şekillendirdiğine ışık tutuyor. Aynı zamanda, mimarın eskizleri, projelerine dair fotoğraflar ve notlarla entegre olmuş metinlerin bir bütünü olan kitabı, Libeskind’e yönelik samimi bir portre olarak nitelendirebiliriz.