ZAMANSIZ KAYAK ANLAYIŞI

  • 88 SHARES

Atık enerji santralini kayak merkezine dönüştürme fikrine gerçeklik kazandıran BIG, Kopenhag’daki CopenHill yapısı ile yeşillikler arasında kayak ve outdoor sporlarına alternatif bir alan sunuyor.

Kış aylarını beklememizin bir nedeni de planlanan kayak tatilleri. Kar kalınlığının yeterli seviyeye ulaştığından emin olduktan sonra bir sonraki kayak seyahatimiz için öngörülerde bulurken, Kopenhag’da yer alan CopenHill, kar ve kayak ikilisine farklı bir bakış açısı getirerek kayak sporuna zamansızlık kavramını entegre ediyor. Amager Bakke olarak da bilinen CopenHill dışarıdan bakıldığında bir kayak pisti olarak görünse de aslında bir elektrik santrali.

Henüz zihninizde canlandıramadığınızı tahmin ettiğimiz CopenHill, yılda 440.000 ton atığı temiz enerjiye dönüştürebilen bir elektrik santrali olmasının yanında aynı zamanda da bir kayak pisti. Yıl boyunca açık olan bu yapay ve yeşil pist, dünyanın en temiz atık enerji santrali olma sıfatını da isminin önüne ekliyor. BIG tarafından tasarlanan çatısındaki ağaçlıklı yürüyüş parkuru ve pistlerinden oluşan cephesiyle yapı, dünyanın en uzun yapay tırmanma duvarı unvanına da sahip. Birçok farklı parametreyi tek bir noktada buluşturan CopenHill varlığıyla, 2025 yılında dünyanın ilk karbon nötr kenti hedefine ulaşmak isteyen Kopenhag’a da yardımını esirgemiyor. Çevresel konulara hassasiyetini sadece şehrine bir unvan kazandırmakla sınırlamayan yapının içerisinde, yılda 150.000 konut için elektrik ve bölgesel ısıtma üretebilecek kapasitede olan atık arıtma sistemlerinin ve enerji üretiminin en son teknolojik cihazları bulunuyor. CopenHill, 400 metre yüksekliğindeki kayak pisti, 85 metre yüksekliğindeki tırmanma duvarı ve 490 metre yüksekliğinde yürüyüş ve koşu parkurlarıyla spesifik olarak outdoor ve kayak sporuyla ilgilenen her türlü grubu bünyesine dahil ediyor.