YEMEK KİTABI ARACILIĞIYLA TATİLE ÇIKMAK

  • 183 SHARES

Letitia Clark’ın yeni kitabı Bitter Honey, Sardinya adası ve gastronomi anlayışını iki kapak arasına sıkıştırıyor. Kitabın kapağını nerede açarsanız, bilin ki artık bu adadasınız!

Yazar D.H Lawrence’a ait bir cümle var ki, konumu gereği her daim enteresanlığını korumuş, yüz ölçümü 24.090 km²’lik bu adayı anlamak için birincil önem taşıyor: “Sardinya, Avrupa ve Afrika arasında kaybolmuş, hiçbir yere ait olmayan bir ada.” Bir Sardinya efsanesine göre, Tanrı Dünya’yı yarattıktan sonra kalan parçaları Akdeniz’e fırlatıyor. Bu parçaları ise yarattıklarının en iyileri olarak görüp, deniz üzerindeki bir kayalığın üzerine yerleştiriyor. Bu kayaya ise Sardinya ismini veriyor.

Bitter Honey, İngiliz şef ve yemek yazarı Letitia Clark’ın Sardinya adası ile olan organik olmayan bağının olabilecek en doğal yöntemlerle aktarımından oluşuyor. Clark, Sardinyalı sevgilisi vasıtasıyla ada ile oluşan bağını bir yemek kitabına aktarırken, bunun klasik İtalyan gastronomi klişelerinden oluşmamasına dikkat ediyor, İngiliz espri anlayışını ise ön sözden tariflere, sayfaların tümünde yanında taşıyor. Sardinya tatili bu yaz için ufukta bir hayal ama kitabın içindeki gerek tarifler gerek görseller bir an için sizi evinizde oturduğunuz koltuk ile yabancılaştırma gücüne sahip, buna emin olabilirsiniz. Kitap, www.hardiegrant.com ’da 40 dolara satışta.