TURRELL’İN GÖKYÜZÜ ALANI

  • 81 SHARES

Bu sefer Avusturya’daki dağlara tırmanmak için sanat ekseninde bir nedeniniz bulunuyor. Peyzaj sanatçısı James Turrell’in Arlberg dağlarının tepesinde inşa ettiği “Skyspace” heykeli, ışık ve alan algınızın ayarlarıyla oynamak üzere.

“İşlerim benim gördüklerimin bir ürünü olsa da aslında benimkinden çok izleyicinin gördükleri ile ilgil. Ayrıca alanların neredeyse bir varlıkmışcasına yarattığı mevcudiyet hissiyle, uyandırdığı fiziksel duyguların gücü ile ilgileniyorum.” James Turrell’ın bu sözlerine tercüman olan en yeni işi Avusturya’nın batısında bulunan Arlberg dağlarında konumlanıyor. Ne Tannegg’de bulunan enstalasyon 1.780 metre yükseklikte, hiking parkurunun sonunda yer alıyor. Turrell’in meşhur ışık odalarının en yenisi, oval şeklinde bir odaya sahip bir taş yapının içinde, tavandaki açıklık ile yaratılmakta. İşlerindeki ışık ve alan oyunlarıyla izleyicinin görsel algısı ile oynamayı seven sanatçı, yeni gökyüzü heykeli ile iç mekandan engelsiz bir manzara sunmakta.

İç mimarisindeki özel orantı sayesinde sanki doğrudan gökyüzüne bakıyormuş algısını yaratan “Skyspace”e ulaşım ise 15 metrelik yeraltı tüneli tarafından sağlanıyor. Kurulumun Baumschlager-Eberle mimarlık ofisi ile birlikte tasarlandığı enstalasyonun en çarpıcı kısmı ise yolculuk sonunda ulaşılan 9 metrelik oval kubbeli algılama odası oluyor. Almanya ve Avusturya sınırında bulunan 2.599 metre yükseklikteki dağın Biberkopf zirvesine ait manzarayı Turrell vari bil algı oyunuyla izlemek isteyenlere duyurulur.