SOYLULARIN PUGLİA’DAKİ OTELİ

  • 4 SHARES

İtalya’nın topuğunda bir şehir, Puglia… Uzun süredir ışıltılı sahiliyle dikkat geçse de bu destinasyonu ziyaret etmek için artık bir nedeniniz daha var: Palazzo Daniele.

İtalya denince aklımıza ne kadar Floransa, Milano, Venedik gibi klasikleşmiş şehirler gelse de Puglia son zamanların gözde şehirleri arasında örnek gösteriliyor. Çizmenin topuğuna kadar uzanan sahil şeridiyle ilgileri üzerine çeken kent, turizmin farklı dallarıyla da kendinden bahsettiriyor. Güney İtalya’da Gagliano del Capo köyünde açılacak olan Palazzo Daniele ise bunun en güzel örneklerinden biri. Ziyaretçilerine oldukça lüks ve yüzü tasarıma dönük bir alternatif sunan butik otel, uzmanlığını sanat tarihi ve restorasyon üzerine yapmış mimar Francesco Petrucci’nin soylu ailesine ait.

Petrucci, otelin dış mimarisinde Milanolu tasarım stüdyosu Polamba Serafini Associati ile iş birliği yaptı. Petrucci’nin istediği, mülkün lokal görünümünden taviz vermeden neo klasik bir otel yaratmaktı. Otelin sanat portalına dönüşmesinin tek sebebi sadece Petrucci’nin geniş sanat koleksiyonun sergilenmesi değil elbette, İtalyan tasarımcıların ellerinden çıkmış sanat işlerini otelin dekorasyonunda görmeniz mümkün. Simon d’Exea’nın ışık kutusu, Mohammed Namou’nun ‘Pocket’ı, Carla Accardi’nin litografisi ve aile portreleri verebileceğimiz bazı örneklerden. Sanat işlerini tamamlayan Luigi Presicce ve Mariano Fortuny’nin tasarladıkları lambalar ve Nicolas Party taburelerini de es geçmemek lazım. Kısacası sanat, tasarım ve tarihin pürüzsüz birleşimi olan Palazzo Daniele, ziyaretçilerine modern ve eskiyi birleştirerek bir İtalya harmanı sunuyor.