SİCİLYA’DA ESKİ BİR “PALAZZI”

  • 32 SHARES

18. yüzyıldan kalma bir Sicilya Sarayı olan “Asmundo di Gisira” Katanya’da konumlanıyor ve bugün ortalama bir sanat galerisinin sahip olmadığı kürasyonu içinde barındıran bir butik otel olarak hizmet veriyor.

Sicilyalı efsanelerden ilham alarak renove edilen Asmundo di Gisira, sarayın orjinal mimarisine sadık kalınarak yeniden tasarlanan ödüllü bir otel. Mekanı özel kılan detay ise bu tarihi perspektiften ziyade dekorasyonun çağdaş bir sanat perspektifi ile buluşturulmuş olması. Domenica Pellegrine, Alessandro Tudici gibi modern sanatçıların işleri sadece lobide değil otelin odalarına da dağıtılmış durumda.

Bu düzene bir de 1930 ve 1960’lardan kalma mobilyalar eklendiğinde ortaya çıkan görüntü ise bir otelden çok bir çağdaş sanat galerisini andırıyor. Butil otelin 6 odası da farklı bir tasarım akımı ile şekillendirilirken, bina tarihi olmasının kasvetini doğru seçilen sanat eserleri ve modern mobilyalar ile kırıyor. Sicilya’ya yolunuz düştüğü takdirde, konaklamak için daha iyi bir alternatif düşünemiyoruz.