ŞEFİN PUGLIA TARİFİ

  • 81 SHARES

Paris’te bir enstitü mertebesine ulaşmış üç Michelin yıldızlı Le Grand Véfour’un baş aşçılığını üstlenen Guy Martin, Puglia’daki beş yıldızlı Palazzo Maritati e Muci’nin tarihi dokusunun yanına modern izleri ekliyor.

Fransa’nın gastronomi alanındaki ağırlığı tartışılmaz bir gerçekken söz konusu Paris’teki Le Grand Véfour olunca 200 yılı aşkın tarihine ve mutfağına saygı duymak gerekiyor -ki bu konuda Michelin üzerine düşen görevi restoranı üç yıldızla taçlandırarak yerine getirdi. Paris ve Le Grand Véfour kelimelerinden sonra, tümdengelim akıl yöntemiyle söz dönüp dolaşıp Guy Martin’e geliyor. Hali hazırda Le Grand Véfour’da baş aşçılığına devam eden Martin, mutfak becerilerinin yanına bir de kendine has butik otel algısını ekliyor. Zira, beklenin aksine kontrolünün Martin’de olmadığı bir mutfağa sahip olan Palazzo Maritati e Muci için yönümüzü İtalya’ya çeviriyoruz.

İtalya’nın Puglia kentine tatil ve keşif yapmaya giden Martin, üç yıl önce sahip olduğu 18.yüzyıldan kalma palazzi’yi, orijinalitesini koruyarak butik bir otele dönüştürdü. Otel işletmeciliği konusunda hazırlığını restoranda uzun yıllar çalışarak yapan Martin, kendi butik otelinde sanat galerisi, modern yüzme havuzu ve bahçeyle birlikte kişisel olarak zevk aldığı karma işleri bir araya getiriyor. Otelin mutfağına henüz el atmayan Martin görünen o ki yemek konusundaki becerilerini Paris’e saklamayı tercih ediyor. Butik otele geri dönecek olursak, Palazzo Maritati ve Palazzo Muci olmak üzere iki tarihi binadan oluşan yapı, çağdaş dokunuşlarla günümüz tarzına adapte ediliyor. Oda tasarımlarının sadeliğine, Martin’in özel koleksiyonundan seçkiler- ki bunların içerisinde kitaplar, plaklar ve antik eşyalar da var, eşlik ediyor. Bunun yanında, birçok sanatçının da eserlerini otelin çeşitli yerlerinde görmeniz mümkün. Kısacası, tarihi yapısı bozulmadan günümüz modernitesine entegre olan Palazzo Maritati e Muci, İtalyan dokusunu korurken Fransız zarifliğini eksik etmiyor.