SALAR DE UYUNI’DEKİ TEK OTEL

  • 67 SHARES

Dünyanın en büyük tuz göllerinden biri olan Bolivya’daki Salar de Uyuni’nin deniz seviyesinden 3.653 metre yükseklikte olması üstünde bir otel inşa edilmesine engel değil. Kachi Lodge, Bolivya’nın en yeni lüks oteli.

Her ne kadar birazdan detaylandıracağımız otel 2019’un Şubat ayında açılacak olsa da, Bolivya’ya bir seyahatin önceden planlama gerektirdiğinin bilincideyiz. Bu yüzden size hazırlanmak için yeterli zamanı vermek adına Kachi Lodge ile şimdiden tanıştırmak istiyoruz. Salar de Uyuni, Dünya üzerinde 10.582 km² kaplayan bir tuz gölü. Deniz seviyesinin 3.653 metre üstündeki bu doğal oluşum tuzun yapısı nedeniyle daha çok buz tutmuş bir gölü andıran ve yılın sadece 6 ayından kısa bir süresinde çözülen ve akışkanlık kazanan bir yapıda. Tuz kristallerinin yürürken buzu andırdığı Salar de Uyuni’nin gerçek anlamda üstünde konumlanan Kachi Lodge ise lüks bir otelden ziyade bir uzay üssünü andıran bir mimariye sahip.

Tunupa yanardağının eteklerinde yer alan otelin igloyu andıran sadece 6 adet odası bulunmakta. Lobinin bulunduğu büyük kubbeli alan ise gölün 360 derece açılık manzarasını sunan bir gözlem evi kıvamında. Odaların arasına yerleştirilmiş güneş panellerini gölün üzerinde yarattığı yansıma ise bölgedeki görülmeye değer manzaralardan sadece biri. Konaklama sırasında yapılacaklar listesi ise uzadıkça uzuyor. Kısa bir yürüyüş mesafesinde olan kaktüslerle kaplı İnka Huasi adasına bir yürüyüş, yakındaki Coquesa köyünde 600 metre tırmanarak ulaşabileceğiniz bir mağara ziyareti, yerel halkın tuz topladığı Salinas veya Tunupa volkan kraterine bir bir keşif gezisi. Akşamları ise otelin teleskobuyla Altiplano’nun yıldızlarını gözlemleyerek kapanış.