RUSTİK DÖNÜŞÜM RUHU

  • 97 SHARES

150 yıllı aşkın tarihinde kilise, manastır, okul ve yemekhanenin yanı sıra papaz ve rahibelere de ev sahipliği yapmış olan Saint Peter and Paul, Amerikalı StudioWTA ve ASH NYC firmaları tarafından butik otele dönüştürüldü. New Orleans’ta bulunan butik rüstik görüntüsüyle ilgi odağı oluyor.

Eski yapıların farklı amaçlar için otellere ya da galerilere dönüştürülmesi alışılmışın dışında bir durum değil. Singapur’daki belediye binasının The Architecture of National Gallery’e dönüşmesi ya da Floransa’daki Il Salviatino Otel verebileceğimiz etkileyici örnekler arasında. Tarihi binaların yanında kiliseler de bu dönüşüm akımına tabi tutuldu. Özellikle Fransa ve İtalya’nın bu konudaki başarılı adaptasyonlarına son olarak Amerika da dahil oldu.

Peter and Paul, 1800’lerde New Orleans’ın Marigny kasabasındaki Burgundy caddesi boyunca uzanan dört farklı binadan oluşuyor. Amerikalı mimar Henry Howard tarafından yapılan kilise, hanesi, manastır ve okul 20.yüzyılın sonuna kadar kullanılıyordu. Değişen demografik yapılar ve sekülerleşme gibi etkenler sonucu 2001 yılında hem kilise hem de okul kapandı. Aradan geçen zamanla beraber unutulmaya yüz tutmuş yapı StudioWTA tarafından gerçekleşen renovasyonla bir otel olarak hizmet vermeye başladı. Tasarım stüdyosu mevcut yapının içerisinde bulunan ahşap ve vitray detaylarını muhafaza ederken ASH NYS ise yapının ruhuna uyumlu antik objeler ile binanın iç tasarımını yeniledi. The School House, The Rectory, The Convent ve The Church olmak üzere dört farklı binadan oluşan Peter and Paul aynı zamanda küçük cafe’si, restoranı, barı, manastır bahçesi ve 71 konuk odasıyla misafirlerini ağırlamak için hazır bir şekilde bekliyor.