PARİS VE İSTANBUL YENİDEN DİYALOGTA

  • 18 SHARES

Doğu Ekspresi, Paris ve İstanbul arasında yol kat etmeye hazır. Tarihi dokusu korunarak modifiye edilen ve bünyesindeki lüks hissiyatı artırılan vagonlar, iki metropol arasındaki yola 2020 itibarıyla ikinci bir şans daha verecekler.

1883 yılında Compagnie Internatonaledes Wagons-Lits adındaki şirket, uzun mesafe yolcu treni Orient Express, namı diğer Doğu Ekspresi’ni hizmete sokuyor. Londra, Paris ve İstanbul arasında, Avrupa’nın farklı duraklarına uğrayarak köprü kuran uzun soluklu tren yolculuğu, dönemin şartları göz önünde bulundurulduğunda, lüks yaşamın ve mevki sahibi olmanın en önemli göstergelerinden biri olarak niteleniyor. Bu ihtişam dolu yolculuğu kulaktan dolma bilgilerle tahayyül etmekte güçlük çekiyorsanız, Agatha Christie’nin Doğu Ekspresi’nde Cinayet romanının sayfalarını çevirmeye başlamanızı ya da takviminizi kontrol ettikten sonra Paris – İstanbul arasındaki yolculuğa tanıklık etmenizi sağlayacak bileti satın almanızı öneriyoruz.

Her ne kadar 2000’li yıllar itibarıyla hızlı tren furyasının Avrupa’da revaçta olması, Doğu Ekspresi’ne ket vurmuş olsa da, 2019’da LVMH bünyesine katılan Belmond’un yatırımıyla, bu tren yolculuğu eski ilgi çekici tavrını yeniden takınıyor. Üstelik, senede bir kere gerçekleşen Paris – İstanbul arasındaki yolculuk, 2020 itibarıyla iki ayrı sefer seçeneği sunuyor. Gidiş ve dönüşte toplamda 11 gün süren bu yolculuk, Bulgaristan, Macaristan, Romanya’dan geçerek iki metropol arasındaki bağlantıyı kuruyor. Sefer adedi ikiye katlanırken, trendeki lüks hissiyatı da modifiye ediliyor ve vagonlara yeni suit’ler ekleniyor. Bu kült yolculuğun bir parçası olmak için, Belmond’un internet sitesi üzerinden, kişi başı 15.500 pound’luk biletinizi rezerve ettirebilirsiniz.