PANDEMİNİN GETİRDİĞİ ADAPTASYON

  • 27 SHARES

Seyahat etme planlarının askıya alındığı bugünlerde, dünyanın farklı şehirlerindeki konaklama hizmetlerinin adaptasyon stratejileri de çeşitlilik gösteriyor.

Pandemi krizi devam ederken,  corona virüsünün farklı sektörlere olan ekonomik etkileri de göz ardı edilemiyor. Sadece zaruri ihtiyaçlarını karşılamak için evlerinden dışarı çıkan insanlar, şimdiden sinyallerini vermeye başladığı ekonomik sarsıntıları ile gelecek senaryolarını şekillendiriyor. Zira, her bir sektörü etkileyen salgının turizm ve havayolu yolcu taşımacılığına olan zararı şimdiden bir hayli yüksek. Haliyle bu sektörlerdeki farklı kurumlar, durumu daha az bir zarar ile atlatmak adına çeşitli adımlar atılmak durumunda kalıyor. 

Salgından önce  Zürh’te bulana Le Bijou isimli otelde bir gecelik konaklamanın fiyatlandırılması 800 ile 2.000 dolar arasında değişiklik gösteriyordu. Konuk listesinde Apple’ın kurucu ortağı Steve Wozniak ve The Wolf of Wall Street’ın yazarı Jordan Belfort gibi isimleri bulunduran otel, Avrupa’ya sıçrayan virüs sonrası arz talep dengesinde bir hayli düşüş yaşadı. Bu durum sebebi ile otel, konaklama algısını dönem şartlarına uydurarak Covid-19 Service adını verdiği hizmetle farklı bir segment yaratma kararı aldı. İsviçre misafirperverliğini ve sağlık koşullarını Covid-19 Service konseptine adapta eden otel bünyesinde, herhangi biriyle etkileşim içerisine girmeden yapacağınız check-in, 7/24 hizmet veren bir hemşire, corona virüs testi ve özel sağlık kliniği Double Check tarafından sağlanan oda içi tıbbi hizmetler gibi alternatifler bulunuyor. 

Le Bijou, corona virüs ile ilgili hizmet veren ilk isim değil. Asya genelindeki birçok otel, 14 günlük konaklamalar için daha düşük fiyatlandırmalar üzerinden ilerliyor. Ayrıca, kendini karantina altına almak isteyenler için özel olarak sunulan Home Away from Home hizmetiyle Avustralya’daki Novotel Sydney Brighton Beach bu segmentteki örnekler arasında yer alıyor.