İsveç’İn “Görünmez” Otel Odaları

  • 29 SHARES

Treehotel İsveç’in pürüzsüzce tasarlanmış ayna odaları mükemmel peyzajı ile uyum içerisinde.

İskandinav tasarımları serin kanlı, göze kolay çarpmayan ve ihtiyatlı olmakla biliniyor. Hal böyle olunca da doğaya uygunluk ve sadelik açısından kolay kullanılabilir bir stil olarak göze çarpıyor. İsveç ise İskandinav tasarımlarından en çok payına düşeni alan coğrafyalardan birisi. Treehotel’de karşımıza çıkan Mirrorcube odalar ise bu türü en pürüzsüz şekilde yansıtan tasarımların başında geliyor.

Harads, İsveç’in kuzeyinde yer alan Lulea şehrinin yaklaşık 50 kilometre dışında yer alan bir yerleşim merkezi. Treehotel de iste tam bu lokasyonda mükemmel bir peyzajın içinde yer alıyor. her şeyin en ince ayrıntıya kadar düşünüldüğü ağaç evlerden sadece 5 adet bulunuyor. Her biri farklı İskandinav mimarının elinden çıkan ağaç ev tasarımları eşsiz ve tek olma özelliği taşıyor.

Yerden yaklaşık 4 ila 6 metre yükseklikte olan odalara, içeri çekilebilen merdivenler eşliğinde çıkılıyor. Rampalar ve köprüler eşliğinde ulaşım sağlanan odalar da bulunuyor. Değişik tasarımlardan birisinin adı “The Bird’s Nest”, tahmin edilebileceği gibi gerçek bir kuş kafesini andıran oda sadece normal kuş kafeslerine göre çok daha büyük boyutlarda olma farklılığı taşıyor. Odalardan bir diğeri ise “The UFO”, bilim kurgu filmlerindeki Ufo’ları andıran tasarım daha fütüristik bir yaklaşım sunuyor.

6

7

5

Aralarında en şahsına münhasır tasarımı olan ise “Mirrorcube”. Tham & Videgard tarafından tasarlanmış olan oda 4x4x4 metre ebatlarında. Aynalarla birlikte farklı bir boyuta taşınan oda insan eli değmiş en doğal tasarımlardan biri olmaya aday. O kadar doğal ki doğanın tüm yansımalarını üzerinde barındıran odada daha önce kuşların aynaya çarpmalarından dolayı sorunlar yaşansa da sonrasında infrared filmler ile çevrilerek, insan gözü tarafından görülmeyen ama kuşlar tarafında ayırt edilebilen bir sistem geliştirilmiş.

3

2

Her ne kadar boyutları küçük gibi görünse de bütün odaların içerisinde büyük bir yatak, banyo, küçük bir bekleme odası, rooftop terası ve doğayı doyasıya imkanı sığdırılıyor. Odalar dışında ise Otel’in 1930’lar ve 1950’ler ruhunu yansıtan bir restoranı, saunası ve dinlenme alanı yer alıyor.

Doğa ile iç içe eşsiz deneyimler yaşamak için mükemmel bir adres.

1

4

85