NEOKLASİK ESTETİK

  • 199 SHARES

İskandinav perspektifini seyahat etme durumu ile bir araya getiren Sommerro 2022 hazırlıklarına, Oslo’nun tarih ve sanat bağlantılarına değinerek başlıyor.

Geçmiş zamanın izinde yüklendikleri misyonları tamamlayan yapılar günümüz çerçevesinde birçok farklı konseptin ana kahramanı olabiliyor. Neredeyse her bir lokasyon için ayrı ayrı örneklendirebileceğimiz bu değişimde, kimi zaman bir ambarın sergi alanına kimi zaman ise yüz yıllardan kalma bir yapının otele dönüştürülmesine tanıklık ediyoruz. Bu referansla, Oslo’nun en eski bölgelerinden biri olan Frogner’da 19. yüzyıldan kalma Sommerro, 2022’nin Haziran ayında lüks butik otel temasına evriliyor.

Norveçli mimari Andreas Bjercke ve Georg Eliassen tarafından tasarlanan ve 1930’larda elektrik şirketi Lysverker’in genel merkezi olan yapı, neo klasik estetik ve art deco ayrıntılarının bir bütünü olarak tanımlamak mümkün. Asbjørg Borgfelt’ın ince dış süslemeleri, Per Krohg’un resimlerinin bütünlüğündeki yapı LPO Architects ve GRECODECO tarafından restore ediliyor. Norveç tarihini, kültürünü ve hikayelerini daha geniş bir perspektifte mercek altına alma gayesiyle renove edilen otel 245 odası, dört farklı konsept restoranı ile renkli binanın mozaiklerini harmanlıyor. Sağlıklı yaşam notlarına da 16 terapi odası ve saunaları ile değinen Sommerro bulunduğu lokasyon itibarıyla farklı disiplinlerin İskandinav taraflarına odaklanıyor.