MAYA UYGARLIĞININ YENİ MİRASI

  • 15 SHARES

Maya kültürünü ve bu medeniyetin mimari tavrını günümüze taşıyan Punta Caliza, duymaya aşina olduğunuz Meksika deneyimine yeni ve dingin bir boyut getirmeye hazır olan bir butik otel.

21 Aralık 2012 tarihinde kıyametin 13:11 saatinde kopacağını ve dünyanın sonunun geleceğini söyleyen Maya takvimi, söz konusu kehaneti içeren iddialarından en az etkilenecek bölgeler olarak İzmir’in Şirince köyünü ve Fransa’nın Bugarach kasabasını işaret ediyordu. Bu varsayımın tutmadığı gerçeğini bir kenara bırakırsak, ileriki herhangi bir tarihte de meydana gelme ihtimalini sıfıra indiren, en azından içimizde böyle bir istek uyandıran yapıyla tanışmaya hazır olun. Zira Meksika’da şekillenen ve Maya kültürünün en güzel tarafını yansıtan otel, bu uygarlığın mirasını günümüz mimarisine taşıyor.

Meksika’nın Guadalajara şehrinde faaliyet gösteren Estudio Macías Peredo mimarlık ofisi, ülkenin kuzeyinde yer alan Holbox Adası’nda, bölgenin antik Maya kültürünü yansıtan binalarından ilham alarak modern bir mabet inşa ediyor. Hotel Punta Caliza, araba kullanımının yasak olduğu ve sadece feribotla ulaşılabilen, sessiz ve ancak bir o kadar da revaçta bir destinasyonda konuşlanıyor. Özellikle yaz aylarında Holbox’a uğrayan zararsız köpekbalıkları, bu izole adayı ön plana çıkartıyor. Burayı ziyaret etmek için daha iyi ve güvenli bir bahane olarak ilgimizi çeken Punta Caliza, Yucatán Peninsula bölgesindeki Maya kültürüne ait mimariden etkilenen, 12 odadan oluşan sıra dışı bir deneyim sunuyor. Her odanın kendine ait havuzu, kanallar yardımıyla birbirine bağlanıyor ve ortaya modern, minimal ve size özel bir vaha çıkıyor. Maya uygarlığının mimariye mirası olan ‘chukum’ yani kireç taşı ve Chukum ağacı reçinesini harmanlayan karışım, Hotel Punta Caliza’ya tarihi ve sade bir duruş katıyor. Yaz tatilinizde yeni bir deneyime açılmak isterseniz, Holbox Adası’nı haritada işaretlemenizi öneriyoruz.