LAGO DI LUGANO’NUN YARIM KİLİSESİ

  • 21 SHARES

Francesco Borromini’nin mimarlığını üstlendiği ¨San Carlo alle Quattro Fontane¨, Roma’nın ikonik sembolleri arasında. Borromini’nin 400. yaş günü adına tasarlanan Lugano Gölü’ndeki yarım kilise ise mimarı anmanın en doğru yöntemi.

İtalya ile çevrili olan İsviçre’nin Lugano bölgesi, gerek mimarisi gerek atmosferi ile huzur dolu tatil destinasyonlarından biri. Ormanlara ev sahipliği yapan dağları, ılıman iklimi ve ismini bölgeden alan Lugano Gölü ise kentin öne çıkan simgelerinden. Hele ki, sıcak havayı seviyorsanız Haziran – Ağustos ayları arasında ziyaret için adeta biçilmiş kaftan. Yakın çevredeki küçük kasabalarının yanında Lugano Gölü’ndeki yapacağınız tekne yolcuğu, çizgi film karakteri ¨Heidi”nin yaşam enerjisi ile empati kurmanızı sağlayacak cinsten.

Lugano Gölü’nün üzerinde bulunan ve gezmeye mutlaka zaman ayırmanız gereken bir yapı da, San Carlino Kilisesi. 1999 yılında İsviçreli mimar Mario Botta’nın  Roma’daki Francesco Borromini’nin ¨San Carlo alle Quattro Fontane¨ adlı kilise tasarımından esinlenerek tasarladığı bir yapı. Borromini’nin 400. yaş gününü kutlamak için özel olarak tasarlanan Lugano’daki San Carlino Kilisesi, farklı şekillerden meydana gelmiş 35.000 ahşap levhadan oluşuyor. Lugano Gölü’ndeki kiliseyi belki de dünya üzerindeki bütün kiliselerden ayıran özellik, yarım olması. Barok mimarisinin zarif detayları ile donatılmış adeta bıçak ile ikiye ayrılmış havası veren kilise, Lago di Lugano’nun ziyaret edilmesi gereken noktalarından biri.