KİNTSUGİ SANATINDAN İLHAMLA

  • 82 SHARES

Ohlab tasarım stüdyosu, tarihi 500 sene öncesine dayanan İspanyol evini butik otel olarak yeniliyor. İspanya’nın Palma de Mallorca bölgesinde yer alan Can Bordoy- Garden House & Garden eski görünümüyle tatil planlarını revize ediyor.

Tatil anlayışı her ne kadar dinlenme ve yenilenme üzerine kurulu bir düzene sahip olsa da zaman zaman kendimizi tatilden yorgun dönmüş bir halde bulabiliyoruz. Gezip görmek istediğimiz yerlerin cazibesine yenik düştüğümüz tempolu tatil rotalarına karşı tez üreten SPA bazlı butik oteller son zamanların tercih edilen tatil anlayışlarından biri. Huzur dolu bir atmosferde karşımıza çıkan bu tarz oteller doğanın içerisinde ya da eski bir binanın dönüşümüyle hayatımıza giriyor. Bu bağlamda, 500 yıllık tarihi dokusuyla oklar, İspanya’da bulunan Can Bordoy- Grand House & Garden’a işaret ediyor.

Paloma Hernaiz ve Jamie Oliver tarafından tasarlanan butik otel, eski bir İspanyol evi olduğundan, otel anlayışından çok ev ziyareti hissiyatını uyandırmayı amaçlıyor. Bu hedef doğrultusunda ilk olarak sizi büyük otellerin aksine evin girişindeki küçük resepsiyon, kalabalık bir restoran yerine salonundaki masa karşılıyor. Ohlab, geçmişin izini koruyarak renove ettiği tarihi bina için özellikle Japon kintsugi sanatından ilhamla hareket ediyor. Antik Japon felsefesine dayanan kintsugi aslında hiçbir şeyin gerçekten parçalanmadığını savunur ve bu ön görüsünü kırılmış seramiklerini altın ya da gümüş ile birleştirerek yaşanmışlığın özgün hatlarını ortaya çıkarma felsefesinde yola çıkar. Tasarım stüdyosu ise iç dekorasyonunda kullandığı seramiklerle sanat anlayışının bir parçası oluyor. Geçmiş ve gelecek arasında diyalog kuran bu otelin temel başlığı, 12. yüzyıldan kalma orijinal taş duvarlarla çevrili brütalist yapıya sahip spa’sı. Eklektik tasarımıyla dikkat çeken butik otel tarihi ev görünümü ve yeni işlevi arasında bir bağ kuruyor.