KANADA’NIN BALIKÇI KASABASI: FOGO

  • 364 SHARES

Kanada’nın Atlantik kıyısındaki bol kayalıklı ve dalgalı küçük Fogo Adası’na bir otel açmak, eski bir ada yerlisi multimilyoner Zita Cobb’un fikriydi. Evvelden ıssız bir sahil kasabasıyken, Cobb sayesinde şimdi mimarisi, iç tasarımı ve de gurme restoranıyla dikkat çeken ‘Fogo Island Inn’ ile anılıyor.

Kanada, Kuzey Atlantik sularında Fogo adında bol kayalıklı bir adaya sahip. İlk gördüğünüzde ürkebileceğiniz cinsten küçük bir ada. Nüfusu, 2.700 kişiden ibaret. Ancak evvelden ıssız olarak anılabilen Fogo, 7 senedir orijinal oteliyle biliniyor. Çocukluğunu yedi kardeşiyle birlikte bu adada geçiren Zita Cobb’un yarattığı Fogo Island Inn, esasen daha önce Cobb’un yürüttüğü filantropik bir proje sayesinde şekillenmiş.

Hikaye, balıkçılıkla geçinen bu Fogolu ailelerden birinden gelen Zita Cobb’un, Birleşik Devletler’de üniversite öğrenimini tamamladıktan sonra kariyerinde hayli başarılı olmasıyla başlıyor. Cobb, kazanımlarını doğup büyüdüğü yere de aktarmayı kafaya koyuyor ve ihtiyacı olanlara verdiği bursun tanıtımını Fogo’da da yapmaya başlıyor. Sunum sırasında bir kadının “Çocuklarımızın burayı terk etmesi için para ödüyorsun,” demesiyle, burs desteğinin ötesinde adanın ekonomik durumunu güçlendirmesi gerektiğini fark eden Cobb, böylelikle bu balıkçı adasını sanatçı atölyelerini ve konsept bir oteli kapsayan bir lokasyona dönüştürmeye karar veriyor.

43 bin metrekareye yayılan, söz konusu otel Fogo Island Inn’in, adanın topografisine uygun geleneksel balıkçı mimarisi referans alınarak tasarlanan bir mimarisi var. Odalarının büyüklüğü 350 ila 1.100 metrekare arasında değişiyor. Odalar en üstteki iki kata yayılıyor ve hepsi okyanusu görüyor. İlk katta, modern sanat galerisi, restoran, bar, lounge ve kütüphane; sinema, toplantı odası, spor salonu ve okuma odası, ikinci katta; teras katında da odun ateşiyle ısınan sauna ve dış mekan jakuziler yer alıyor.

fogo-island-inn-dining-room-newfoundland-bloomberg-pursuits-wide

Aktiviteler olarak yürüyüş, doğal yaşam ve balıkçılık gibi seyahatinize türlü jeolojik deneyimleri ekleyebileceğiniz Fogo için detaylı bilgiyi otelin web sitesinden edinebilirsiniz.
fogoislandinn.ca