JEAN PROUVÉ’NİN İZİNDE

  • 68 SHARES

Jean Prouvé, 1944 yılında Fransa’nın Lorraine bölgesinde savaş mağdurları için inşa ettiği 6×6 prefabrik evlerinin yıllar sonra bünyesinde sanat ve gastronominin yanında konaklama imkanı da sunan niş bir açık hava müzesine ilham kaynağı olabileceğini düşünmüş müdür? Château La Coste bu soruyu yanıtlıyor.

Güney Fransa’nın Le Puy-Sainte-Réparade bölgesinde konumlanan Château La Coste sanatsal ve gastronomik alanda farkındalık yaratan açık hava müzelerinden biri. Biodinamik ilkelere bağlı kalarak toprağın özünü korumak adına yola çıktıkları üzüm bağlarını daha sonra şarap üreticiliğine döndüren Château La Coste, şarap mahzeninin tasarımı için Fransız mimar Jean Nouvel ile iş birliği içeresine giriyor. Bunun yanında Coste, Tadao Ando Restaurant, The Terrace, Restaurant Francis Mallmann ve Le Restaurant de la Villa La Coste ile farklı mutfaklardan seçenekler sunuyor. Sanat kısmına geçecek olursak, sanatçılara yer verilen galeri alanının yanında Tadao Ando Art Center da Coste’nin bir parçası.

Sürekli genişleyen bu açık hava müzesi son olarak Jean Prouvé’nin 1944 yılında savaş mağdurları için inşa ettiği 6×6 prefabrik evlerden yola çıkarak tasarlanan süitiyle karşımıza çıkıyor. Suite N ° 30, Château La Coste’un öncü mimarlık ruhuna paralel bir şekilde Richard Rogers tarafından tasarlandı. Bunun yanında süitin iç mimarisi ise Laurence ve Patrck Seguin’in özel koleksiyonundan Nan Goldin, Elizabeth Peyton ve Stephen Shore’nin eserleri ile oluşturuluyor. Kabinde yer bulan Mid-century dönemine ait Pierre Jeanneret’in Square Table¨ ve ¨Easy Armchairs¨ tasarımlarını da es geçmemek lazım.