GÜNEY KORE’DE YİN YANG FELSEFESİ

  • 71 SHARES

Klasik otel anlayışına farklı bir boyut kazandırmak için tasarlanan Healing Stay Kosmos, Güney Kore’deki Ullengdo Adası’nın doğasından ilham alıyor. Asya kıtasının mistik ruhuna zenginlik katacak otelin temel felfesesi ise yin yang üzerine.

Güney Kore’ye yaklaşık 120 km uzaklıkta olan volkanik ada Ulluengdo’ya 3 saatlik deniz yolculuğu sonunda ulaşıyorsunuz. İlk olarak sizi adanın yerel atmosferi karşılasa da sarp ve kayalık yollar Kosmos’u işaret ediyor. Yolun sonunda bilim kurgu filmlerini aratmayan fütüristik bir bina sizi karşılımakta: Kosmos’a hoş geldiniz.

Prof. Kim Chan Jung tasarladığı proje için: ¨Bir binadan ziyade enerji dolu bir kap tasarlamak istedim. ¨ derken Jung hedefine ulaşmışa benziyor. Yin yang felsefesiyle tamamen zihninizi ve bedeninizi rahatlatma üzerine tasarlanan Kosmos eminiz ki sizi farklı bir boyuta taşıyacak. Detaya girecek olursak, Villa Terre ve Kosmos bu kar beyazı binalar hem Güneş hem de Ay’ın astronomik eğilimlerine göre konumlandırılmış. İç tasarım için de Taoist kozmolojisinin Wu Xin’in 5 elementinden ilham alarak tasarlanan yüksek tavanlı odalar bulunuyor Fakat, Kosmos’u diğerlerinden farklı kılan özelliği ¨Kosmos Halkaları¨ ki bu sayede huzurla dönen Dünya’nın bir parçası olduğunuzu hissedeceksiniz. Devasa yuvarlak sandalyeler baktınız perspektife çerçeve olacak şekilde tasarlanmış. Ayrıca, yin ve yang sandalyeleri enerji banyosunun yanında iç huzurunuza kavuşmanız için konumlandırılmış durumda.