GASTRONOMİ VE SANATIN KARMA HALİ

  • 90 SHARES

Stockholm ve Tallinn’in ardından bir sonraki merkezini New York’ta konumlandıran Fotografiska, şehre Avrupa’nın sanat perspektifini ve gastronomisini adapte ediyor.

Fotoğrafın temeline inerek, inovasyon ve özgür ifade biçimi baz alınarak Jan ve Per Broman tarafından 2010 yılında Stockholm’de kurulan Fotografiska, zaman içerisinde farklı lokasyonları da etkisi altına alıyor. Kuzey Avrupa’nın ardından Tallinn’de açtığı multi-disipliner merkezlerin en sonuncusu ise okyanus ötesinde. Fotografiska, geçtiğimiz hafta New York’un mimari siluetinde hatırı sayılır bir yere sahip olan 1894 yılında inşa edilmiş The Church Mission Building’te misyonunu genişletti.

Fotografiska, New York’taki açılışını Testaments, Fotografiska For Life X TIME, Devotion! 30 Years of Photographing Women, Thinking Like a Mountain ve Tawny Chatmon sergileriyle gerçekleştirdi. Sanata bakış açısının yanı sıra gastronomi alanında bir merkez üssü haline gelen bina, bünyesinde barındırdığı V at Fotografiska ve Café at Fotografiska temalarına son olarak Verōnika’yı dahil ediyor.

Roman and Williams stüdyosu tarafından tasarlanan Verōnika, fotoğraf ortamının hüzünlü tonları ve dokularını mekanın içerisine entegre ediyor. Işık ve formlardan yararlanarak bir kompozisyon oluşturan tasarımların bohem temsillerine binanın kendine özgü vitray pencereleri eşlik ediyor. 20. yüzyılın Doğu Avrupa’sını hatırlatan romantizmin yanı sıra Verōnika’nın mutfağından da geleneksel Avrupa tabakları çıkıyor. Henüz hafta sonu brunch’ı ve öğle yemeği servisi veren restoran, kısa bir zaman içerisinde akşam yemeklerinin de adresi olacak. Şef Robert Aikens’in Kuzey Fransa, Avusturya ve Doğu Avrupa’dan çıkma yemeklerine değinen Verōnika, New York seyahatinize eklenmesi gereken lokasyonlardan biri.