ETKİLEŞİM GASTRONOMİSİ

  • 117 SHARES

Lizbon’un vintage yapılarından biri olarak kabul edilen fabrika, Eneko Atxa’nın kült lezzetlerinin yanı sıra dışı tatlara da yer verdiği iki farklı menüsü ile kenti ziyaret etmek için bir neden daha sunuyor.

Portekiz mutfağını daha yakından tanımak için öncellikle konumunu göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Cebelitarık Boğazı’nın son kalesi ve yanı başında kalan Kuzey Atlantik Okyanusu’nun da etkisiyle deniz ürünleri ile bir hayli haşır neşir olan Portekiz, aynı zamanda kişi başına tüketilen balık sayısı ile Avrupa ülkelerinin başında geliyor. Her ne kadar kendini Akdeniz’den soyutluyormuş gibi görünse de Portekiz mutfağındaki Akdeniz etkisi yadsınamaz bir gerçek. Özellikle İspanya ve Portekiz sınırlarındaki kentlerde gördüğümüz mutfak etkileşimi, yıldızlı şef Eneko Atxa ile farklı bir boyuta taşınıyor.

Atxa, bir dönem kereste deposu bir başka dönem de ise basım fabrikası olarak kullanılmış olan Lizbon Alcântara bölgesindeki 600 yıllık yapıyı Eneko’ya çeviriyor. Başkentin mirasının bir parçası olarak kabul edilen bu vintage yapının endüstriyel mimarisi, bakır tonlu demir kirişleri, yüksek tavanları, çelik sütunları ve kemerli aynaları ile modern dokunuşları bir araya getiriyor. Eneko, mutfağında ise şefin geleneksel Bask yemeklerini bir araya getirdiği Erroak ve Adarrak isimli iki farklı menü alternatifi sunuyor. Erroak’ın menüsünün ilham kaynağı şefin Bilabo yakınlarındaki 3 yıldızlı Azermundi restoranının ikonik yemeklerinden oluşurken Adarrak şefin deniz ürünleri konusundaki maharetlerine odaklanıyor.