COPPOLA AİLESİ İLE YAZ TATİLİ

  • 194 SHARES

Bu kez ailenin yeni filmiyle değil, otel girişimleriyle karşı karşıyasınız.

Bir başka Cannes ödülünü geçtiğimiz haftalarda eve götüren Coppola ailesi için tatil zamanı. Tatil için seçilecek muhtemel lokasyon ise ailenin kendi girişimlerinden biri olan Palazzo Margherita. Bir süredir film tutkusunu otelcilikle paylaşmaya başlayan Francis, bir nevi filmleri için düşlediği alanları lüks butik otellere çeviriyor. Yönetmenin pek de yeni sayılmayan girişimlerinden biri olan Palazzo ise biraz daha kişisel. Bernalda’nın tepelerinde küçük bir kasaba olan Basilicata’daki butik otel, varlık sebebini Coppola hanedanının geçmişine borçlu. Guetamala, Belize ve Arjantina’daki girişimlerinden sonra eve, İtalya’nın küçük kasabalarına geri dönen yönetmen aile tarihini yeniden keşfediyor ve 2005 yılında 19. yüzyıldan kalma yapıyı aile mirasina yeniden ekliyor. Yapının otele dönüşme hikayesi de yine Copolla ailesine bir saygı duruşu.

Palazzo Margherita’nın ailenin hikayesine dahil oluşu Francis’in babası Agostino Coppola’nın bu yapıda doğması ile başlıyor. Birkaç on yıl sonrasında aileye geri dönen yapının otele dönüşme sürecinde işin tasarım kısımını Jacques Grange üstleniyor ve Palazzo 7 odalı 2 bahçeli lüks butik bir otel olarak yeniden vaftiz ediliyor. Otelin 3 odasında ise Coppola klanı estetik tarafında kalemi eline alıyor ve kendi isimlerini verecekleri suitleri tasarlamaya başlıyor. Suit 4 (namı diğer Sofia) icin Grange ile masa başına oturan Sofia Coppola, 62 metre karelik suiti elde boyanmış freskler ve pastel renklerle dekore ediyor. Koridorda biraz daha ilerlediğinizde, Francis’in ilk torunu olan Gia’nın suitine rastlıyorsunuz. Pembe dekorasyonu ile sizi istemsiz durduracak suiti olur da es geçerseniz otel yetkililerine 8 numaralı odayı aradığınızı söyleyebilirisiniz. Cupid’i Rokoko stiliyle odanın tavanında bir freske dönüştüren Gia’nın 70 metrekarelik odasına Palazzo’nun en gösterişli odası olması sebebiyle çift olarak gitmeniz tavsiye edilir. Zira Cupid’in tavandaki baskın varlığı aşk hayatınızı yersizce sorgulamanıza sebep olabilir. Coppola Ailesi’nin elinin direkt deydiği son oda, evet tahminleriniz doğru Bay Coppola’ya ait. Gia’nın hemen bitişiğinde yer alan 9 numaralı suit Francis’in direktifleriyle Kuzey Afrika detaylarını İtalyan tasarımına dahil ediyor. Bu esetetik karmaşasının yegane sebebi, Coppola’nın Tunus doğumlu annesine göndermede bulunmak istemesinden kaynaklanıyor.

Coppola ailesinin bu yazı Palazzo Margherita’da geçirip geçirmeyeceği henüz kesinleşmedi fakat siz, ailenin hikayesi ve –sevimli- hayaletleriyle bu yaz için yeni bir İtalya planı yapabilirsiniz.

Gia

Sofia