BASK KÜLTÜRÜ

  • 156 SHARES

İspanya’nın San Sebastian şehri namı diğer Sanse, tatil anlayışına mutfak kültürünü dahil edebileceğiniz bir rota.

İspanya’nın kültür ayrımlarını tek bir potada eriten ve bunu turistik bir cazibeye dönüștüren durușu bizi hiçbir zaman șașırtmıyor. Aklınızda beliren Barselona ve Madrid gibi meșhur destinasyonları bir kenara bırakıp Golfo de Vizcaya yani Biskay Körfezi’nin koordinatlarına sabitleniyoruz. Zira körfezin en can alıcı noktalarından birisi olan San Sebastián, disiplinler arası bir yaz tatili için biçilmiș kaftan. Bask Özerk Bölgesi, İspanya’nın yüzünü Atlas Okyanusu’na çeviren kıyısında yer alıyor.

İki milyonu așkın nüfusuna rağmen kiși bașına düșen gelir yaklașık 32 bin euro olan özerk bölge, İspanya’nın en zengin popülasyonlarından biri olarak kabul ediliyor ve haliyle lüks bir deneyimin odak noktası haline geliyor. Her ne kadar Türkiye sınırları içerisinden aktarmasız bir uçuș mümkün olmasa da bu durum gideceğiniz farklı bir rotadan hareketle, İspanyol kıyılarını keșfederek ya da ufak bir road-trip ile San Sebastián’a ulașmaya engel teșkil etmiyor.

Fakat buranın iștah kabartan dünyasına odaklanmadan önce seyahatinizi daha renkli kılacak detaylara değinmeliyiz. Ağustos’un üçüncü haftasını Semana Grande adını verdikleri festivalle dolduran ve Virgin’s Day kutlamalarıyla birleștiren yerel halk, șehri görsel bir șölene eș değer hale getiriyor -ki en çok turist aldığı tarih aralığı da bu haftaya tekabül ediyor. Eğer daha dingin ve kültürel bir aktiviteyle San Sebastián’ı keșfetmenin peșindeyseniz, 21-29 Eylül tarihleri arasında 66.’sı gerçekleșecek olan San Sebastián Uluslararası Film Festivali’ni listenize almanızı öneriyoruz. Öte yandan rotanızı tahmin ettiğinizden de lezzetli kılacak iki farklı durakla da tanıșmanızı istiyoruz.

GASTRONOMİ

Andoni Luis Aduriz’in yönetiminde, șehir merkezine 20 dakikalık mesafede yer alan Mugaritz birkaç yıldır World’s 50 Best Restaurants listesindeki yerini koruyan, iki Michelin yıldızlı bir restoran. Neo-rüstik dekorasyonu ve güçlü bir șehir manzarası sunan lokasyonu bir kenara, Mugaritz kișiselleștirilmiș menüsüyle, șefin yaratıcılığına ek olarak sizin de ișin bir parçası olmanız için elinden geleni yapıyor. Klasik lezzetlerin beklenmedik eșleșmelerinden beslenen yemek seçkisi, içeriğindeki her malzemeyi periferisindeki doğal topraklardan faydalanarak temin ediyor. Aduriz yarattığı açlık oyununu, en basit haliyle ‘merak uyandırmak’ olarak betimliyor. Alıștığınız lezzetlerin, daha önce tatmadığınız hallerini keșfetmenin yarattığı haz, sosyal alıșkanlıklarınızı ve ön yargılarınızı dönüșüme uğratırken Mugaritz bundan haz alıp düzenli olarak menüsünü değiștiriyor. Yılın dört ayı boyunca kapalı olan ve bu yıl 9 Aralık’a kadar hizmet verecek Mugaritz, internet üzerinden rezervasyon kabul ediyor. San Sebastián’ı damak zevkinizi genișletecek bir destinasyon haline getirecek olan ikinci durak ise 1897’de kurulan Arzak. Dört kușaktır aile geleneğini devam ettiren restoran, Bask mutfağına gurme lezzetlerin dokunușunu ekleyerek basit bir șarap dükkanından bugünkü haline evriliyor. Yerel üreticiden bașkasıyla çalıșılmıyor; haliyle servis edilen her tabak, en taze haliyle sunuluyor.

Fotoğraf kredisi: Bask mutfağını aile geleneği haline getiren Arzak’ın 2008 yılında hazırladığı tadım menüsü.