BAMBUNUN EXOTIC TARZI

  • 84 SHARES

Son zamanların trend otel anlayışlarından biri olan eco-chic algısına Bali de dahil oldu. Doğa seslerinin birbirine karıştığı ve neredeyse tamamen bambudan yapılmış Bambu Indah, lüks anlayışını farklı bir boyuta taşıyor.

Sürdürülebilir olma algısı gün geçtikçe dahil olduğu alanları genişletmeye devam ediyor. Söz konusu sürdürülebilir tasarımlar olduğunda aklımıza ilk olarak moda ve otomobiller gelse de bu akıma son zamanlarda mimari de dahil oldu. Günlük hayatımızda bir şekilde kendine yer açan bu algı artık tatil planlarımızda da yanımızda oluyor. Buna bağlı olarak, Bali’nin Ubud kasabasında yer alan Bambu Indah için lüks anlayışın doğal seleksiyonla olan bir anlaşması diyebiliriz. Bali’nin domestik kültürü ile bespoke algısını bir araya getiren otel, eco-chic trendine örnek verebileceğimiz otellerin başında geliyor.

Bambu Indah’ın baz aldığı temel olgu, ekolojik sisteme zarar vermeden doğanın bir parçası olabilmek. Bu misyon ile beraber otelin her bir parçası doğaya yeniden kazandırılmak için John ve Cynthia Hardy küratörlüğünde seçiliyor. Otel bünyesinde suni olan tek bir obje bile bulmanız oldukça zor. Organik yatakların aynı zamanda karbon salınımı düşürmek için doğal klima niteliğinde olması, gaz lambalarıyla aydınlatılan odalar ve volkanik taşların yanında nehir suyu ile doldurulan organik havuza sahip olması otelin vizyonuna uyumlu olan bazı örneklerden sadece birkaçı. Yeşil dostu otel sadece kendine has tasarımlarıyla değil aynı zamanda mutfağıyla da ön plana çıkıyor. Bali mutfağının lokal yemeklerinden oluşan Bambu Kitchen ve Riverside Warung restoranlarıyla hizmet veriyor. Bunların yanında doğa yürüyüşleri ve yeşilliklerin arasında yoga aktiviteleri de otelin sunduğu etkinlikler arasında.