ALGARVE 5 ADIMDA NASIL KEŞFEDİLİR?

  • 172 SHARES

Vakti zamanında El-Garb yani Batı anlamına gelen mahlası, bugünkü ismine entegre olan Portekiz’in Algarve bölgesini 5 adımda keşfetmek için noktaları birleştirme vakti.

1 Ziyaret etmek isteyeceğiniz durakların birbirine yakınlığından mütevellit, kulağa her ne kadar geniş bir zaman dilimi gibi gelse de aslında Algarve, oldukça pratik bir seyahat rotasını sizin yerinize çıkartıyor. En basit çözüm Lizbon’a uçmak. Sonra buradan araba kiralayıp -ki tırmanacağınız yüksek arazileri hesaba katarak SUV’un daha akıl karı olduğunu düşünüyoruz- ve üç saat süren yolculukla Algarve’nin en uç noktalarından Sagres’e ulaşmak. Bölgenin geri kalanına kıyasla oldukça küçük ve gelişmemiş sayılabilecek bu kasaba, lokal lezzetleri, küçük şehir hayatı ve eşsiz bir manzaraya sahip olan Cabo de São Vicente deniz feneriyle dikkat çekici. Algarve’de geçireceğiniz ilk günü, burada tanıklık edeceğiniz gün batımıyla taçlandırmanızı öneriyoruz.

2 Atlas Okyanusu ve Akdeniz’in kesişim kümesinde yaşayacağınız deneyimde, yola devam edip biraz uzağınızdaki Praia do Beliche’de denizin tadını çıkarabilirsiniz. Burası dik yamaçlara inşa edilen merdivenlerle kumsala inilen, dinginliğini koruyan oldukça keyifli bir plaj. Üstelik deniz mahsullerini en taze haliyle servis eden lokal bir restoran da burada sizi bekliyor olacak.

3 Kıyı şeridini takip edip yaklaşık 45 dakikalık bir yolculuktan sonra kendinizi Lagos’ta bulacaksınız. Burası, Algarve’nin en eski şehirlerinden birisi ve tarihi doku ilk günkü gibi korunuyor. Duvarlarla örülü old town bölgesinde şehri keşfetmek, Cataplana’nın en taze halini tatmak ya da sahilde bisiklet turuna çıkmak, denizde boylu boyunca uzanan bağımsız kayalıkları ve manzarayı izlemek… Yapılacaklar listesini daha da uzatabiliriz.

4 Özellikle Benagil Mağaraları, içindeki plajı, suyun neredeyse transparan hale geldiği ve yaşanan çöküntü sebebiyle
kendine has bir penceresi olan çeperiyle, görsel bir şölen sunuyor. Mağaraları gezmek için ufak bir tekne turu kiralamanız gerekiyor. Road trip’in son noktasında, bölgenin en büyük şehri olmasına rağmen en az ilgi gören duraklardan biri olarak bilinen Faro’dasınız.

5 Faro’yu gezmeye başladığınızda neoklasik yapıların, 13. yüzyıldan bugüne ayakta duran katedrallerle arasındaki uyumu şehir hayatına da aktardığını göreceksiniz. Ayrıca burası arabanızı bırakıp Faro’daki havalimanından dönüş uçağınıza bineceğiniz durak. Birkaç güne sığdırılabilen bir Güney Avrupa planı, ihtimaller dışında değil; aksine tahmin ettiğinizden çok daha kolay.

ZAMANDA YOLCULUK
ALGARVE’Yİ ÖN PLANA ÇIKARAN BİR DİĞER DEĞİŞKEN: TARİH

Avrupa’nın İber Yarımadası’nda Arapların hükümdar olduğu dönemde bu bölgeye Endülüs adı verilmişti. 711-1492 yılları arasında yaşanan hükümdarlık, Müslümanların bu topraklardan sınır dışı edilmesiyle son buluyor ancak bırakılan kültürel miras geçerliliğini korumaya devam ediyor. Zira vakti zamanında El-Garb yani Batı anlamına gelen mahlas, bugün hala Portekiz’in Algarve bölgesini niteliyor. Tarih ve kültürel dokusu bir yana, her ne kadar Avrupa kıtasının en uç noktası olarak Cabo da Roca olarak bilinse de Algarve, Avrupa’nın bittiği yer olarak hatırlanıyor. Sahil şeridi boyunca en az 150 farklı plajda durup manzaranın keyfini çıkartabileceğiniz rotanız, Atlas Okyanusu’nu ve Akdeniz’i birleştiriyor. Bu yüzden bölgeyi en verimli şekilde keşfetmenin yolu, bu seyahati ufak bir road trip haline getirmekten geçiyor.