AETHER ARCHITECTS’IN YAPAY DAĞI

  • 120 SHARES

Mikro-ekolojik geometri ile çok boyutlu ilişki kavramını bir araya getiren Air Mountain, Çin’in Shenzhen şehrinde Phoenix Flower Carnival’ına özel olarak tasarlandı. Amaç ise festivalden yorulduğunuz noktada yaratıcı bir dinlenme alanı kurgulamak.

Ekim ayında gerçekleşecek olan ¨Phoenix Flower Carnival¨ına hazırlıklar şimdiden başladı. Çin’in Shenzhen kentinde bulunun ¨Air Mountain¨, karnaval için tasarlanmış çok amaçlı bir etkinlik alanı. Tasarımını Aether Architects’in üstlendiği Air Mountain, irili ufaklı kubbelerden oluşması nedeni ile mekanı çok yönlü bir hale sokuyor. Dış mimari tasarımı sayesinde Air Mountain’i ziyaret edecek olanlar kubbelerin üzerinde oturabilir, hatta uzanabilir ama öncelikle tırmanmanız gerektiğini unutmayın.

Tasarım iç mekanında ise konser, tiyatro, forum ve etkinlik alanlarını barındırıyor. Karnavalın bir parçası olacak olan bu sempatik balonun tasarımı iki ana unsura dayanıyor: mikro-ekolojik geometri ve çok boyutlu ilişki kavramı. Şöyle ki, Air Mountain için, mikro-ekolojik geometri fikrinin doğaya ve çevreye adapte edilmesinden ortaya çıkan bir mimari form diyebiliriz. Mekanın saydam görünümü, statik ve dinamik hareketleri ile senkronize bir şekilde ilerlerken Air Mountain ziyaretçilerine sessiz alanların yanında hareketli aktiveler de sunuyor.