Erken Dönem Zaha Hadid

  • 164 SHARES

Kavramsal Tasarımları ile mimaride ayrı bir boyut yakalayan Zaha Hadid’in erken dönem çalışmaları Sepertine Sackler Gallery’de sergileniyor. Yazı Berrak Damlacık.

Bu kış Serpentine Gallery, alanında vizyoner isimlerden olan Mimar Zaha Hadid’in resimlerine ve eski dönem çalışmalarına ev sahipliği yapıyor. Irak doğumlu sanatçının en başarılı çalışmalarının bebek adımları niteliğindeki ilk eserleri yine Mimar’ın kendisi tarafından tasarlanmış olan Sepentine Sackler Gallery’de yer alıyor. Böylelikle ünlü isim sadece hatırlanmış olmakla kalmayıp ayrıca bir başka kendi çalışması içerisinde konumlandırılarak onurlandırılmış oluyor.

screen-shot-2016-12-09-at-07-55-15
Zaha Hadid Installation view, Serpentine Sackler Gallery, London (8 December 2016 – 12 February 2017) © Zaha Hadid Foundation Image © 2016 Hugo Glendinning

screen-shot-2016-12-09-at-07-56-56

Zaha Hadid Installation view, Serpentine Sackler Gallery, London (8 December 2016 – 12 February 2017) © Zaha Hadid Foundation Image © 2016 Luke Hayes

American University of Beirut’un Matematik bölümünden mezun olduktan sonra Londra’ya yerleşen ve 1972 senesinde Architectural Association School tarafından ilk ödülünü alıp sonrasında Dünya çapında pek çok bilinen binaların fikir ve mimari süreçlerinde yer alan, hayatı sayısız başarı ve ödül dolu mimarın zengin portfolyosunun ilk adımlarını izleme imkanı sunan sergi, sanat ve mimari meraklıları açısından da oldukça ilham verici görsel tasarım unsurları ile dolu.
Aynı zamanda Zaha Hadid: Early Paintings and Drawings sergisi vesilesiyle de sanatçının Google Arts & Culture ortaklığı için geliştirmiş olduğu deneysel virtual reality çalışmalarına da Zaha Hadid: Virtual Reality Experiences başlığı altında yine 8 Aralık 2016 – 12 Şubat 2017 tarihleri arasında Serpentine Gallery’de yer veriliyor. Dinamik ve üç boyutlu kavrayış teknikleri ile geliştirilen galeri de sanatçının kimliğinden özel detaylara yer veriyor.